Żółwik Sammy: W 50 lat dookoła świata (oryg. Sammy's avonturen: De geheime doorgang) – belgijski film animowany z 2010 w reżyserii Bena Stassena.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater filmu to Sammy, pięćdziesięcioletni żółw morski, który opowiada swoją historię. Gdy został wykluty z jajka nie mógł wyjść na powierzchnie, gdzie także został porwany przez ptaka, gdy wyrzuca go niespodziewanie spotyka również inną narodzoną żółwicę - Karole, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Sammy gdy podróżuje na tratwie niespodziewanie spotyka innego żółwia o imieniu Jasiek, z którym spędza najlepszy czas. Gdy Sammy uzyskuje pełnoletność niespodziewanie zauważa że do morza zostaje wyrzucona ropa która zanieczyszcza środowisko oraz jest świadkiem wodowania statku kosmicznego Apollo.

Gdy Sammy i Jasiek podróżują, niespodziewanie zostają rozdzieleni przez sieć wyławiającą ryby. Sammy trafia do hipisów mieszkających przy morzu którzy malują na jego skorupie pacyfę, spotyka także kota o imieniu Francois i żółwicę o imieniu Irena, gdy policja rozbija hipisowski obóz Sammy ponownie trafia do wody, gdy słyszy niespodziewanie wołanie pomocy rusza na ratunek żółwicy, którą okazuje się być Karola, z którą się spotkał w dniu narodzin.

W czasie gdy Sammy i Karola podróżują, żółwica mówi mu że gdzieś jest tajemniczy portal w którym jest min woda słona i są różne dziwne rzeczy, gdy wyruszają w to miejsce okazuje się że jest to port rybacki w której dziwne rzeczy to łodzie i statki. Gdy wyruszają w inną przystań niespodziewanie Sammy i Karola ponownie zostają rozdzieleni.

Sammy w poszukiwaniu Karoli dryfuje lodówką w stronę bieguna południowego, gdzie niespodziewanie Sammy'ego zabierają osoby z Greenpeace którzy zajmują się nim, niespodziewanie odnajduje w statku Karole, jednak nie udaje się z nią porozmawiać, trafia do ośrodka weterynaryjnego, w którym spotyka się z lekarką, która okazuje się być hipiską z którą się spotkał oraz z kotem Francois, widzi jak ludzie wrzucają Karolę do wody, sam także po kilku dniach zostaje wyrzucony do wody.

Gdy Sammy ponownie krąży po świecie, spotyka dwie żółwice które proszą go o pomoc, okazuje się że pomocy potrzebuje Jasiek, który został zamknięty w kontenerze statkowym, udaje mu się uratować przyjaciela. Okazuje się że Jasiek znalazł także dziewczynę o imieniu Rita.

Sammy w poszukiwaniu Karoli odnajduje ją w objęciach innego żółwia morskiego, jednak okazuje się że to nie ona. Po kilku dniach Sammy i Karola ponownie się spotykają gdzie wraz z Jaśkiem i Ritą są zaręczeni.

Film kończy się sceną w której Sammy i Jasiek wspominają dawne czasy, także pomaga narodzonej żółwicy wydostać się na ląd.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Karola w języku oryginalnym nazywa się Shelly.
  • Sammy urodził się w 1959r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.