FANDOM


Tick

Auta - pełnometrażowy amerykański film animowany z 2006 roku stworzony przez firmę Pixar. Film ukazuje świat upersonifikowanych samochodów, który został osadzony w realiach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Produkcja została zadedykowana Joemu Ranftowi.

Sequelem filmu jest produkcja Auta 2, której premiera miała miejsce 18 czerwca 2011 (w Polsce 29 czerwca).

Fabuła


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Film rozpoczyna się relacją z decydującego wyścigu z cyklu zawodów o Złoty Tłok. W walce o zwycięstwo liczyło się trzech zawodników. Pierwszym z nich był Zygzak McQueen, zarozumiały debiutant, który okazał się objawieniem sezonu. Drugim z nich był Marek Marucha - zgorzkniały i bezwzględny zawodnik, który od dłuższego czasu był w czołówce, ale nic dotychczas nie wygrał. Trzecim zawodnikiem był Pan Król, aktualny mistrz, który planował koniec kariery. Wszyscy trzej mieli tyle samo punktów w klasyfikacji generalnej, tak więc zwycięzca tego wyścigu wygrałby cały sezon. Stawkę dodatkowo podnosił fakt, że Dinoco - najlepszy team poszukiwał nowego zawodnika (aktualnym był Pan Król) i zwycięzca cyklu miałby niemal pewny kontrakt. Zygzak jechał bardzo brawurowo, dzięki czemu zyskał sporą przewagę. Na ostatnim okrążeniu pękły mu jednak dwie opony i linię mety przeciął jednoczenie z dwoma rywalami. Jury zadecydowało, że dogrywka zostanie zorganizowana tydzień później na torze w Los Angeles. Po wyścigu Zygzak rozczarowany remisem (był pewny zwycięstwa) pokłócił się z ekipą i z obrzydzeniem dał występ sponsorom - producentom maści do zderzaków.

McQueen chciał za wszelką cenę przybyć do Kalifornii przed rywalami. Rozkazał więc Mańkowi (jego ciężarówce) jechać bez żadnych postojów. Maniek posłuchał szefa, ale w nocy na chwilę zasnął na autostradzie i zgubił śpiącego Zygzaka. Gdy McQueen obudził się na środku drogi spanikował. Próbował dogonić Mariana, ale był zbyt zdezorientowany, a ponadto nie miał świateł. Zboczył więc z trasy i z impetem wpadł do Chłodnicy Górskiej, częściowo ją demolując, za co został aresztowany.

Wójt Hudson pełniący obowiązki lokalnego sędziego postanowił wygnać przybysza z miasta. Pod presją mieszkańców zmienił jednak wyrok i skazał McQueena na przymusową naprawę drogi.

Zygzak początkowo był bardzo wrogo nastawiony do mieszkańców. Patrzył na nich z pogardą i przechwalał się. Z czasem jednak zaczął się zmieniać. Najpierw zaprzyjaźnił się ze Złomkiem. Później polubił Sally (z czasem to uczucie zaczęło przeradzać się w miłość). Odkrył także tajemniczą przeszłość samego Hudsona, który okazał się być dawnym mistrzem wyścigów. Dowiedział się m. in. że dawny mistrz zakończył karierę groźnym wypadkiem, po którym wszyscy się od niego odwrócili. Stosunki Zygzaka z innymi mieszkańcami także układały się coraz lepiej. McQueen zainteresował się również historią miasteczka.

Gdy bohater skończył naprawiać drogę i wieczorem bawił się z mieszkańcami przyjechali reporterzy wraz z Mańkiem i zabrali Zygzaka na wyścig. Nie pozwolono mu nawet pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Gdy odjeżdżali okazało się, że wezwał ich sam Wójt Hudson, który bał się, że młody wyścigowiec zakłóci dobre stosunki pomiędzy mieszkańcami. Później tego żałował.

Rozpoczął się decydujący wyścig. McQueen był jednak w kiepskiej formie. Ciągle myślał o niedawnych przygodach. Ponadto doskwierał mu brak ekipy - pozostał przy nim tylko Maniek. W pewnym momencie usłyszał jednak w słuchawkach głos... Wójta Hudsona. Okazało się, że stary mistrz przemyślał kilka spraw i przyjechał wraz z kilkoma innymi mieszkańcami pomagać Zygzakowi w wyścigu. Zygzak wspierany przez nowych przyjaciół znów podjął walkę. Jechał bardzo dobrze i przed metą znów uzyskał sporą przewagę. Wtedy Marucha brutalnie sfaulował Pana Króla. Zygzak widząc to zatrzymał się tuż przed linią mety, cofnął się i dopchał Króla do końca wyścigu. Nie chciał bowiem, aby Król podzielił los Hudsona kończąc karierę wypadkiem.

Oficjalnym zwycięzcą pucharu został Marek Marucha, ale został przez kibiców wygwizdany i obrzucony oponami. Zygzak tymczasem dostał propozycję kontraktu z Dinoco. Odrzucił ją jednak, gdyż chciał być lojalny wobec dawnych sponsorów.

Zygzak na stałe osiedlił się w Chłodnicy Górskiej, gdzie założył bazę dla swojej ekipy. Jego obecność przyciągnęła sporo turystów, dzięki czemu miasto przestało być opustoszałe.


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.

Główni bohaterowie

Bohater Oryginalna nazwa bohatera Polski dubbing Dubbing oryginalny Samochód, na którym się wzorowano tworząc bohatera
Zygzak McQueen Lightning McQueen Piotr Adamczyk Owen Wilson -
Sally Sally Carrera Dorota Segda Bonnie Hunt Porsche 911 Carrera (rocznik 2002)
Wójt Hudson Doc Hudson Daniel Olbrychski Paul Newman Hudson Hornet (rocznik 1951)
Złomek Mater Witold Pyrkosz Larry the Cable Guy -
Luigi Luigi Artur Barciś Tony Shalhoub Fiat 500 (rocznik 1959)
Szeryf Sheriff Krzysztof Kowalewski Michael Wallis Mercury Police Cruiser (rocznik 1949)
Ogórek Filmore Jerzy Kryszak George Carlin Volkswagen T1
Kamasz Sarge Paul Dooley Włodzimierz Bednarski Willys (rocznik 1942)
Roman Ramone Damian Damięcki Cheech Martin Chevrolet Impala (rocznik 1959)
Lola Flo Stanisława Celińska Jennifer Lewis -
Pan Król The King Andrzej Blumenfeld Richard Petty Plymouth Superbird
Marek Marucha Chick Hicks Adam Ferency Michael Keaton -
Maniek Mack Sylwester Maciejewski John Ratzenberger Liner (rocznik 1975)

Soundtrack

 1. Real Gone - Sheryl Crow
 2. Route 66 - Chuck Berry
 3. Life Is a Highway - Rascal Flatts
 4. Behind the Clouds - Brad Paisley
 5. Our Town - James Taylor
 6. Sh-Boom - The Chords
 7. Route 66 - John Mayer
 8. Find Yourself - Brad Paisley
 9. Opening Race (Score)
 10. McQueen's Lost (Score)
 11. My Heart Would Know - Hank Williams
 12. Bessie (Score)
 13. Dirt Is Different (Score)
 14. New Road (Score)
 15. Tractor Tipping (Score)
 16. McQueen and Sally (Score)
 17. Goodbye (Score)
 18. Pre-Race Pageantry (Score)
 19. The Piston Cup (Score)
 20. The Big Race (Score)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.