FANDOM


Blues Brothers - Film muzyczny produkcji amerykańskiej z 1980 r. w reżyserii Johna Landisa.

ObsadaEdytuj

FabułaEdytuj

Jake Blues opuszcza więzienie, gdzie spotyka się z bratem Ellwoodem, który na niego czekał. Jadą samochodem policyjnym, który kupił Ellwood za ich Cadilac. Trafiają do sierocińca, gdzie spotykają się z dawną wychowanką, która informuje, że Dom dziecka niedługo zostanie zburzony, gdyż nie zapłacono podatków wartych 5 tyś dolarów. Sierociniec ma 11 dni do spłaty długów. Po naganie zakonnicy, która biła linijką braci za używanie wulgaryzmów oraz wyparcia się przekrętów, które dokonali, trafili do kościoła. Jake dostaje objawienie, w którym postanawia reaktywować stary zespół bluesowy. Wracając do domu Ellwooda, zatrzymuje ich policja za przejechanie na czerwonym świetle. Okazało się, iż Ellwood miał wygarnięte prawa jazdy. Szybko uciekli niszcząc przy okazji centrum handlowe. Trafiają oni do hotelu, gdzie tajemnicza kobieta strzela do Jake'a. Policja trafiła w ślady braci, jednakże paradoksalnie atak bazooką przez tajemniczą kobietę ratuję ich. Gdy jadą do starych kolegów z zespołu trafiają na paradę polityków, którzy popierają nazizm i Adolfa Hitlera. Po trafieniu do restauracji namawiają jednego z przyjaciół do zespołu. W tym samym mieście kupują sprzęt i zbierają innych do kapeli. Ta sama tajemnicza kobieta ponownie atakuje w Jake'a, który wraz z baratem zatrzymał się na stacji benzynowej. Po odszukaniu pozostałych muzyków, Jake i Ellwood informują wszystkich o koncercie. Pomimo problemów związanych z brakiem benzyny w baku, trafili na koncert. Gdy zagrali dwie piosenki, widzą policjantów. Podczas ucieczki ponownie widzą tajemniczą kobietę. Okazało się, iż była to narzeczona Jake'a, który ją zostawił dzień przed ślubem. Ta chcę obu braci zabić. Jake kłamiąc, przeprasza ją. Policja zaś rozpoczęła ściganie muzyków. Do nich dołącza także grupa nazistów, która mści się za dezorganizację ich parady politycznej. Bracia szybko dojechali do urzędnika, który otrzymał z ich rąk pieniądze na dom dziecka, zdobyte w czasie koncertu. Po otrzymaniu dokumentów, policjanci zatrzymują braci. Obaj trafiają do więzienia, jednakże odnoszą tam sukces, prowadząc grupę bluesową.

CiekawostkiEdytuj

  • W filmie wystąpił Steven Spielberg.
  • Film był kręcony w Chicago, Joliet (więzienie) oraz w Wauconda (plaża).
  • Tytuł filmu wziął się od zespołu The Blues Brothers, który powstał w programie Saturday Night Live w latach 70-tych, którzy grali John Belushi i Dan Aykroyd.
  • Główny samochód bohaterów, to samochód Dodge Monaco z 1974 r.
  • W filmie był przedstawiony fragment filmu Czas Apokalipsy.
  • 18 lat później powstała druga część filmu Blues Brothers 2000, niestety bez Johna Belushiego, który zmarł 2 lata po premierze filmu.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.