FANDOM


Bruce wszechmogący (oryg. Bruce Almighty) - amerykańska komedia z 2004r. w reżyserii Toma Shadyaca.

Opis Edytuj

Główny bohater filmu to Bruce Nolan, reporter lokalnej telewizji w Buffalo, ma dziewczynę Grace oraz psa Sama. Nazajutrz gdy ma przeprowadzić reportaż z pasażerami statku płynącego nad wodospadem Niagarą, dowiaduje się że na prezentera awansował jego rywal Evan Baxter, co powoduje że Bruce awanturuje się na wizji gdzie przez to zostaje zwolniony. Gdy zauważa że chuligani dokuczają kloszardowi rusza mu na ratunek, przez co zostaje pobity. Wieczorem także kłóci się z narzeczoną, gdzie także rozbija samochód, uważa że jest to sprawka samego Pana Boga gdzie zarzuca mu że niszczy mu życie.

Nazajutrz Bruce'a budzi jego pager z nieznanym numerem telefonu, gdy Bruce dzwoni na wskazany numer dowiaduje się że dostał pracę, gdy jedzie do wskazanego budynku, spotyka samego Boga, który jest zły na Bruce'a za to że wciąż go obraża i informuje go że opuści budynek mając jego moce, Bruce początkowo mu nie wierzy ale jednak odkrywa swoje moce w restauracji w której raz jeszcze spotyka Boga który informuje go że nie może nikomu rozpowiadać kim jest, także informuje Bruce'a że musi na jakiś czas zastąpić go, a on sam idzie na urlop. Pierwsze co robi Bruce to mści się na chuliganach, którzy go pobili oraz także godzi się z narzeczoną gdzie min powiększa księżyc powodując tsunami w Japonii.

Następnego dnia Bruce postanawia odzyskać pracę w telewizji, gdzie spotyka ekipę konkurencyjnej stacji telewizyjnej, którzy kręcą reportaż o psie policyjnym, moce Bruce'a sprawiają że pies policyjny odnajduje ciało Jimmy'ego Hoffy, a także podrzuca ekipie konkurencyjnej telewizji marihuanę, gdzie ekipa telewizji wita go oklaskami. Bruce ponownie zostaje reporterem gdzie min podczas reportażu o festiwalu Chilli wywołuje meteoryt, gdzie także w mieście zostaje przywieszona reklama z wizerunkiem Bruce'a i napisem Pan wyłączność, także Bruce kompromituje Evana na wizji, co powoduje że Bruce zostaje awansowany na prezentera.

Gdy Bruce jest z Grace w restauracji niespodziewanie słyszy głosy ludzi którzy się modlą, dowiaduje się od Boga że modlitwy są w jego głowie gdyż nikomu nie spełnił żadnych z życzeń modlących się ludzi. Bruce tworzy komputerową bazę danych modlitw, gdzie klika na wszystkie modlitwy Tak. Gdy odbywa się przyjęcie z okazji Bruce'a on sam postanawia zaprosić Grace na przyjęcie, gdy spotyka swoją koleżankę z telewizji ta zaczyna go całować, niespodziewanie zauważa to Grace która zrywa z nim. Zasmucony Bruce dowiaduje się że modlitwy doprowadziły do tego że wszyscy mieszkańcy Buffalo wygrali szóstkę w loterii.

Bruce postanawia uratować swój związek z Grace, gdy spotyka ją w przedszkolu w którym pracuję, prosi ją o wybaczenie, ale moce Bruce'a nie powodują miłości i zakochania. Podczas pierwszego debiutu Bruce'a jako prezentera wiadomości w telewizji niespodziewanie gaśnie światło, ma to związek z nadciągającym się meteorytem lecącym w kierunku ziemi, także dowiaduje się że w Buffalo są zamieszki oraz że wściekły tłum chce się dostać do telewizji. Bruce opuszcza studio gdzie zauważa że wściekły tłum niszczy samochody, okrada sklepy, okazuje się że wszyscy mieszkańcy Buffalo wygrali w loterii 17$, zauważa też że wściekły tłum niszczy oraz pali reklamę z jego wizerunkiem.

Bruce spotyka się z Bogiem, który informuje go że musi spełniać dobre modlitwy a nie zachcianki ludzi, nazajutrz Bruce min pomaga kierowcy w naprawie samochodu, pomaga kloszardowi, przeprasza Evana za to że go obraził, czy też uczy swojego psa robienia potrzeby na podwórzu, niespodziewanie spotyka się ze siostrą Grace, która przychodzi zabrać jej rzeczy gdzie także informuje Bruce'a że Grace modli się ciągle o niego. Bruce wieczorem słyszy modlitwę Grace, która prosi o śmierć, w nocy Bruce zostaje potrącony przez ciężarówkę, gdzie spotyka się z Bogiem który informuje go że wróci na ziemię, ale już bez mocy. Bruce budzi się w szpitalu gdzie spotyka się z Grace, z którą się godzi.

Kilka dni później Bruce wychodzi ze szpitala, gdzie także ponownie jest reporterem w telewizji gdzie także został dawcą krwi. Bruce'a obserwuje Bóg w przebraniu kloszarda.

Obsada Edytuj

i inni

Ciekawostki Edytuj

  • Samochód sportowy Bruce'a to Saleen S7.
  • Sceny w szkole kręcono w tym samym budynku co w filmie Kłamca, kłamca.
  • Film był zakazany w Egipcie.
  • W 2007r. powstał sequel filmu pt: Evan wszechmogący w którym Jim Carrey i Jennifer Aniston odmówili zagrania w nim.
  • Idolem Bruce'a jest dziennikarz Walter Cronkite.
  • Internetowa baza danych modlitw nazywa się Yahweh - jest to aluzja do strony internetowej Yahoo.
  • Film, który Grace ogląda w scenie gdy Bruce prosi ją aby przyjechała na przyjęcie to: To wspaniałe życie z 1946r.
  • W filmie wystąpił piosenkarz Tony Bennett (w scenie, w której Bruce i Grace są w restauracji).

Linki zewnętrzne Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.