FANDOM


m (11 wersji: Import z PrePedii)

Wersja z 14:07, kwi 1, 2014

Szablon:Postać filmowa infobox

Czesław Konarski – postać fikcyjna, występująca w I sezonie serialu Czas honoru.

W serialu pojawia się jako rotmistrz Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[1]. Towarzyszą synowie: starszy Władek Konarski i młodszy Michał Konarski oraz Bronek Woyciechowski i Janek Markiewicz[2]. Jest ich bezpośrednim przełożonym. Po przybyciu do Warszawy, wraz z Michałem zamieszkuje w dworku rodziny Dobrzańskich[3] i osobiście nadzoruje działalność konspiracyjną młodszego syna. W odc. 5, pomimo odgórnych zakazów, odwiedza żonę, Marię, lekarkę w Szpitalu Miejskim nr 2 im. Św. Ducha i informuje ją o zniknięciu ich syna Władka[4]. Po upewnieniu się, że syn został aresztowany i jest przetrzymywany na Pawiaku, Czesław równolegle z działalnością konspiracyjną, szuka sposobów na uwolnienie syna[5]. W odc. 13 jego wraz z żoną decydują się skrycie przekazać Władkowi do celi zarazki tyfusu celem wywołania choroby i następczego ulokowania go w szpitalu, co ułatwiłoby jego uwolnienie[6]. Akcja przebiega pomyślnie i Władek zostaje uwolniony w szpitalu. Jednak w jej trakcie ginie Czesław, trafiony przez Gerda Kellera, wiceszefa warszawskiego Gestapo.

W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Czesław Krawczyk. Po jego śmierci jego syn Michał podaje w kostnicy dane ojca: Czesław Ostrowski. Rodzina organizuje tajny pochówek Czesława – celem konspiracji rodzina zapisuje na tabliczce nagrobnej Czesław Biernacki. Na tabliczce widnieje jego czas życia 12 lutego 1886 – 28 kwietnia 1941.

W odc. 14 (pierwszy odcinek II sezonu serialu) w scenie po pochówku Czesława Konarskiego jego następca Jerzy, „Doktor” informuje nad grobem, że Czesław otrzymał Krzyż Walecznych[7].

Uśmiercenie postaci Czesława Konarskiego wyniknęło z decyzji aktora Jana Englera wcielającego się w jego rolę, który nie mógł związać się z seralem na dłużej niż jeden sezon[8].

Szablon:Przypisy

Szablon:DNU Szablon:Z Wikipedii


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.