FANDOM


Czesław Konarski
Pełne nazwisko Czesław Konarski
Narodowość Polska Polska
Odtwórca Jan Englert

Czesław Konarski – postać fikcyjna, występująca w I sezonie serialu Czas honoru.

W serialu pojawia się jako rotmistrz Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[1]. Towarzyszą synowie: starszy Władek Konarski i młodszy Michał Konarski oraz Bronek Woyciechowski i Janek Markiewicz[2]. Jest ich bezpośrednim przełożonym. Po przybyciu do Warszawy, wraz z Michałem zamieszkuje w dworku rodziny Dobrzańskich[3] i osobiście nadzoruje działalność konspiracyjną młodszego syna. W odc. 5, pomimo odgórnych zakazów, odwiedza żonę, Marię, lekarkę w Szpitalu Miejskim nr 2 im. Św. Ducha i informuje ją o zniknięciu ich syna Władka[4]. Po upewnieniu się, że syn został aresztowany i jest przetrzymywany na Pawiaku, Czesław równolegle z działalnością konspiracyjną, szuka sposobów na uwolnienie syna[5]. W odc. 13 jego wraz z żoną decydują się skrycie przekazać Władkowi do celi zarazki tyfusu celem wywołania choroby i następczego ulokowania go w szpitalu, co ułatwiłoby jego uwolnienie[6]. Akcja przebiega pomyślnie i Władek zostaje uwolniony w szpitalu. Jednak w jej trakcie ginie Czesław, trafiony przez Gerda Kellera, wiceszefa warszawskiego Gestapo.

W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Czesław Krawczyk. Po jego śmierci jego syn Michał podaje w kostnicy dane ojca: Czesław Ostrowski. Rodzina organizuje tajny pochówek Czesława – celem konspiracji rodzina zapisuje na tabliczce nagrobnej Czesław Biernacki. Na tabliczce widnieje jego czas życia 12 lutego 1886 – 28 kwietnia 1941.

W odc. 14 (pierwszy odcinek II sezonu serialu) w scenie po pochówku Czesława Konarskiego jego następca Jerzy, „Doktor” informuje nad grobem, że Czesław otrzymał Krzyż Walecznych[7].

Uśmiercenie postaci Czesława Konarskiego wniknęło z decyzji aktora Jana Englera wcielającego się w jego rolę, który nie mógł związać się z serialem na dłużej niż jeden sezon[8].


Przypisy Edytuj

  1. „Czas honoru”; odcinek 1: „Skok”.
  2. „Czas honoru”; odcinek 1: „Skok”.
  3. „Czas honoru”; odcinek 4: „Przysięga”.
  4. „Czas honoru”; odcinek 5: „Pieczęć Trzeciej Rzeszy”.
  5. „Czas honoru”; odcinek 7: „Wielkanoc'41".
  6. „Czas honoru”; odcinek 13: „Władek”.
  7. „Czas honoru”; odcinek 14: „Krzyż Walecznych”.
  8. http://www.filmweb.pl/serial/Czas+honoru-2008-470293/trivia.
Ta strona została zaimportowana z PrePedii. Pierwotnie hasło znajdowało się na Wikipedii. Artykuł na PrePedii był umieszczony pod nazwą Czesław Konarski. Lista autorów jest dostępna w historii edycji.

Artykuł został zaimportowany 1 kwietnia 2014. Należy zwrócić uwagę, że edycje sprzed daty importu nie zostały dokonane przez użytkowników Filmopedii, a przez użytkowników Wikipedii lub PrePedii. W związku z tym konta, do których prowadzą linki w historii, niekoniecznie należą do rzeczywistych autorów.

Tekst z PrePedii - podobnie jak treści z Filmopedii - jest udostępniony na licencji CC-BY-SA 3.0.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.