FANDOM


Tick

Dzień niepodległości - amerykański film science-fiction z 1996 roku wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, zdobywca Oscara za efekty specjalne. W 2009 roku zaproponowano utworzenie kontynuacji tego filmu [2].

FabułaEdytuj


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Na Ziemie leci dużych rozmiarów obiekt z kosmosu. Według danych z armii USA, obiekt ma 550 kilometrów średnicy. Wbrew oczekiwaniom, okazało się, iż to nie jest asteroida, lecz statek kosmiczny. Zbliżając się do Ziemi, wyraźnie hamuje. Cały rodzaj ludzki jest zagrożony zagładą, gdy monstrualne statki kosmiczne Obcych dosłownie zmiatają z powierzchni Ziemi największe, najgęściej zaludnione miasta na całym globie (Nowy Jork, Los Angeles, Waszyngton). Prezydent Thomas J. Whitmore (Bill Pullman), as pilotażu Steven Hiller (Will Smith) i genialny informatyk David Levinson (Jeff Goldblum) tworzą zespół, aby powstrzymać inwazję obcych. Prezydent wraz z informatykiem razem lecą do tajemniczej bazy wojskowej Strefy 51 (o której prezydent nawet nie wiedział i uznawał ją za miejską legendę). Do bazy trafia także Steven Hiller z ciałem obcego (żyjącego, lecz w omdleniu). Po spotkaniu się prezydent dowiaduje się od obudzonego kosmity (poprzez telepatię), iż ich celem jest zniszczenie Ziemi ze względu na surowce. Ze względów bezpieczeństwa Obcy zostaje zastrzelony. Wówczas rozpoczyna się szykowanie do pojedynku. Ziemianie, którzy nie mogą wykorzystać do informacji satelitów (Obcy także z nich korzystają) przekazują sobie informacje alfabetem Morse'a. Hiller oraz Levinson razem lecą do macierzystego statku Obcych, by tam przesłać skomplikowanego wirusa dezorganizującego pracę wszystkich maszyn oraz ustawiających automatyczne zniszczenie. Jeden z najważniejszych statków znajdujących się nad Strefą 51 zostaje zniszczone przez Russell Casse (Randy Quaid). Sam Casse był kiedyś porwany przez nich do celów naukowych i wykorzystując okazję zniszczył obiekt (sam wleciał do czułego miejsca obiektu popełniając samobójstwo).


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.


ObsadaEdytuj

Przyjęcie filmuEdytuj

Dzień niepodległości Polska

Plakat polskiej wersji

Film został w miarę ciepło przyjęty, jednakże został skrytykowany przez licznych naukowców, którzy wyłapali błędy. NASA oceniła ten film jako jeden z najgorszych filmów science-fiction (co ciekawe w grupie tych najgorszych filmów znalazły się także inne dzieła Rolanda Emmericha czyli 2012 oraz Pojutrze). Sam rząd USA źle ocenił film, uznając go za kłamliwą wersję Strefy 51 (wedle rządu Stanów Zjednoczonych jest to po prostu baza wojskowa, w której tworzy się najnowszej generacji sprzęt do wojska). Część osób skrytykowała w filmie zniszczenie Nowego Jorku. Sam reżyser w wielu swoich filmach (oprócz tego w Godzilli, 2012 i Pojutrze) wykorzystał motyw zniszczenia tej metropolii.

Nagrody i wyróżnieniaEdytuj

 • Oscar za efekty specjalne

PremieryEdytuj

 • kino (USA): 3 lipca 1996, Fox, kopii: 2882
 • kino (Polska): 4 października 1996, Syrena EG, kopii: 75
 • wideo (Polska, rental): 20 grudnia 1999, Imperial
 • Blu-ray (Polska, sprzedaż): 23 marca 2010, Imperial - Cinepix

Błędy w filmieEdytuj

F-18s from VFMA-314 in formation

Samoloty F/A-18 Hornet

Film, dzięki fabule i efektom specjalnym, dał twórcom przychody o wartości ponad 240 mln dolarów. Produkcja zawiera jednak błędy. Przykładami takich sprzeczności i zdarzeń mało prawdopodobnych są:

 • brak napędu statków mniejszych od statku-matki,
 • macierzysty statek w rzeczywistości zmieniłby na poważnie pole grawitacyjne na Ziemi,
 • zniszczenie głównego statku jedną głowicą atomową nie jest możliwe ze względu na zbyt małą siłę,
 • zawirusowanie statku obcych ziemskim wirusem (zbyt skomplikowane),
 • gdy dziewczyna pilota (granego przez Willa Smitha) chroni się w przejściu w tunelu, to fala ognia przechodzi obok otwartego wejścia i nie wchodzi do środka, a jest to niemożliwe,
 • ratunek pilota Stevena Hillera spadochronem hamującym z samolotu F/A-18 Hornet (w rzeczywistości go nie ma),
 • wystrzelenie z tego samego samolotu 5 pocisków (w rzeczywistości ma 4),
 • fakt, iż Amerykański Kapitol jest w stosunku do Białego Domu ustawiony bokiem, toteż fala uderzeniowa idąca od pałacu nie mogłaby dojść do Kapitolu w sposób, w jaki przedstawia to film,
 • w czasie Walki i ataku na statek obcych widać odpalane rakiety lecz samoloty lecą bez uzbrojenia,
 • nie możliwe jest, by cały świat w ciągu jednego dnia dowiedział się o ataku na obcych poprzez alfabet Morse'a.
 • w zniszczonym Los Angeles niemożliwe jest, by ocalały bez szwanku palmy.

Inne błędy w filmie:

 • Gdy Will Smith się katapultuje, wylatuje w górę z fotelem lotniczym, ale gdy ląduje na ziemi, nie ma śladu fotela.
 • Gdy Russell Casse (ojciec trójki dzieci w filmie) ostrzega ludzi przed atakiem obcej cywilizacji (gdyż według nich został porwany w celach badań) ludzie śmieją się z niego nawet, gdy obiekt wisi nad miastem i nikt nie wie, jakie zamiary mają przybysze.
 • W scenie gdzie dziewczyna Willa Smith'a ucieka z dzieckiem przez tunel, można zauważyć że głowa dziecka jest zrobiona z plastiku.
 • W scenie kiedy Jeff Goldblum bierze alkohol z lodówki, widzimy po otwarciu, że jest wypchana do granic możliwości, lecz kiedy jego ex-żona wkłada butelkę z powrotem lodówka staje się pusta. Co ciekawe lodówka ponownie napełnia się, kiedy Jeff wraca do niej po alkohol.
 • Jeff Goldblum chcąc zaprezentować działanie wirusa każe jednemu z żołnierzy strzelić 2 razy do puszki, za pierwszym razem zadziałało pole siłowe, za drugim razem puszka została trafiona. Jednakże dziury w puszce nie pokazano (powstało tylko wgłębienie).
 • Gdy Jeff Goldblum i Judd Hirsch grają w szachy, w radiu pada informacja, że na zewnątrz jest około 30 stopni, ale dwaj mężczyźni są ubrani tak jakby była zima.

CiekawostkiEdytuj

 • W filmie zaprezentowano amerykańską bazę wojskową Strefę 51. Wedle teorii spiskowych tam znajdują się ciała obcych z Roswell.
 • Film powstawał w USA, ale także w Szwecji, Kenii, Islandii i w Australii.
 • Pustynia na której żołnierze Iraku otrzymują informacje przez alfabet Morse`a to ta sama pustynia po której Will Smith ciągnął kosmitę.
 • Fragmenty z filmu zostały użyte do stworzenia teledysku do jednego z piosenek grupy metalowej Nightwish. Teledysk jest dostępny tutaj.

PrzypisyEdytuj

 1. http://film.wp.pl/id,590,title,Dzien-Niepodleglosci,film_szczegoly.html
 2. http://film.wp.pl/id,101969,title,Bedzie-drugi-Dzien-niepodleglosci,wiadomosc.html?ticaid=1d29d

Linki zewnętrzneEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.