FANDOM


Igrzyska śmierci (ang. The Hunger Games) – amerykański film akcji science-fiction z 2012 roku w reżyserii Gary'ego Rossa. Film powstał na podstawie powieści Suzanne Collins pod tym samym tytułem. W filmie występują Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth i Woody Harrelson.

Fabuła Edytuj

W państwie Panem, którym rządzi złowrogi prezydent Snow (Donald Sutherland), dostatnio żyje się tylko nielicznym wybrańcom sprzyjającym opresyjnej władzy. Pozostali mieszkają w biednych, zamkniętych dystryktach. Po buncie w dystrykcie Trzynastym władze wpadły na pomysł, aby zorganizować igrzyska, które będą skutecznym narzędziem kontroli.

Do udziału w corocznych Głodowych Igrzyskach losowani są przedstawiciele z poszczególnych dystryktów. Z Dwunastego, jednego z najbiedniejszych, wylosowani zostają Primrose (Willow Shields) i Peeta (Josh Hutcherson). Z takim werdyktem nie może pogodzić się Katniss (Jennifer Lawrence), która uważa, że jej młodsza siostra Primrose praktycznie skazana zostaje na śmierć, bo transmitowane przez ogólnopaństwową telewizję igrzyska przeżyć może tylko jeden uczestnik.

Katniss zgłasza się, by zająć jej miejsce. Jeśli kiedykolwiek jeszcze chce zobaczyć swoich bliskich, musi zwyciężyć. To zadanie wydaje się niewykonalne: Katniss nie ma żadnego doświadczenia w walce, w przeciwieństwie do „zawodowców”, którzy od dzieciństwa szkolą się z myślą o udziale w igrzyskach, ale odważna 16-latka rozpala w ludziach nadzieję na zmiany i staje się symbolem buntu.

Obsada Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.