FANDOM


Szablon:Postać filmowa infobox

Janek Markiewicz (ur. 1920 w Warszawie, zm. 1945 tamże) – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru, jeden z czterech głównych bohaterów serialu.

Urodził się w 1920 roku w Warszawie jako syn Jana i Róży[1]. Przed wojną był studentem architektury i żołnierzem rezerwy. Wraz z rodziną mieszkał na warszawskiej Pradze. W serialu pojawia się jako porucznik Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[2]. Towarzyszą mu przełożony Czesław Konarski, jego synowie Władek Konarski i Michał Konarski oraz Bronek Woyciechowski[3].

Po przybyciu do Warszawy usiłuje odnaleźć swoją narzeczoną Lenę Sajkowską, jednak dowiaduje się, że została wysiedlona wraz z rodziną do getta[4]. W tym samym czasie rozpoczyna działalność konspiracyjną w komórce zajmującej się wytwarzaniem fałszywych dokumentów, która mieści się na tyłach zakładu zegarmistrzowskiego. Prywatnie zamieszkuje u stolarza Maciejewskiego, który wytwarza trumny[5]. Jednym z jego zadań jest wykonanie dokumentów zawierających Pieczęć Trzeciej Rzeszy. W czasie akcji jej powielania zmuszony sytuacją dokonuje zabójstwa Niemca Lieschke[6]. Współpracuje z nim Antek[7].

Równolegle podejmuje prywatne czynności ukierunkowane na odnalezienie Leny w getcie[8]. Korzystając z możliwości, jakie daje mu jego działalność konspiracyjna, wytwarza dla siebie fałszywe dokumenty, dostaje się do getta i spotyka się z Leną[9]. Od tegu czasu podejmuje próby wydostania ukochanej.

W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Jan Markowski, Roman (u zegamistrza), Janek Kopytko, Marek Cholewicki (podczas pierwszej wizyty w getcie), Stanisław Krajewski (podczas wizyty w getcie jako rzekomo wykonujący tam szczepienia)[10].

W odc. 33 przypadkowo spotyka w Warszawie swojego młodszego brata, Staszka, co do którego dotąd (wobec braku wieści) miał pewność, że zginął na początku wojny[11]. Okazuje się, że podczas kampanii wrześniowej 1939 bombardowań nie przeżyli ich rodzice i siostra Hania, a Staszek jest obecnie współpracownikiem sowieckiego wywiadu na terenie okupowanej Polski. Janek nie potrafi pogodzić się z postępowaniem brata oraz faktem, że działają po dwóch przeciwnych stronach. Ostatecznie podczas konfrontacji i strzelaniny Staszek ginie postrzelony przypadkiem przez swojego przełożonego Sorokina[12].

W chwili zakończenia wojny przebywa na terenie Bawarii, skąd następnie powraca na teren Polski. Usiłuje odnaleźć żonę Lenę i syna Janka, którzy w tym czasie mieszkają wraz z funkcjonariuszem UB, Leonem Wasilewskim. Po wielu perturbacjach i próbach ich odzyskania, Janek Markiewicz uwalnia ich i jednocześnie ginie postrzelony przez Leona Wasilewskiego w 1945 roku (odc. 65 serialu[13]). Uśmiercenie postaci zasugerował twórcom serialu aktor odgrywający rolę, Antoni Pawlicki, który chciał zaznaczyć tragiczne losy cichociemnych po wojnie[14].

Szablon:Przypisy

Bibliografia

Szablon:DNU Szablon:Z Wikipedii


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.