Advertisement

K-PAX

Jurassic World: Dominion Dominates Fandom Wikis - The Loop

01:25

K-PAX (oryg. tytuł K-PAX: Alles ist möglich) - film reżyserii Iaina Softleya z 2001 roku. Tytuł filmu to nazwa planety, z której pochodzi rzekomo główny bohater - prot. K-PAX powstał na podstawie powieści Gene Brewera pod tym samym tytułem.

Fabuła


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

K-PAX to opowieść o Robercie Porterze (w tej roli Kevin Spacey), który jest tajemniczym pacjentem w szpitalu psychiatrycznym. O Porterze wiadomo tylko fakt, iż nazywa siebie protem, a jego lekarzem jest Mark Powell (w tej roli Jeff Bridges) [1]. Prot trafia nagle w dworcu kolejowym. Zatrzymują go policjanci, którzy uważają, że nadużył narkotyków. Prot twierdzi, iż pojawił się na Ziemi w celu zbadania naszej planety, a wizyta w szpitalu psychiatrycznym ma na celu lepiej poznać ludzi. Jego stoicki spokój, wyrozumiałość oraz chęć pomocy wywierają ogromnie pozytywne wrażenie na współpacjentach, którzy uznają go za kosmitę.

Prot uznaje, iż nazwy planet powinno zapisywać się wielki literami (z stąd K-PAX), a imiona ludzi małymi (z stąd prot). Dziwi się, iż ludzie do dnia dzisiejszego żyją pomimo tego, iż cały czas utrudniają sobie życie. Opowiada, że jednym z pierwszych mieszkańców K-PAX, który trafił na Ziemię, był Konfucjusz, który miał ludzi nauczyć żyć w przyjaźni. Dopowiada potem, że Konfucjusz jest jednym z najbardziej cenionych mieszkańców tej planety. Sam K-PAX nie posiada szkół, polityki ani rodzin (na K-PAX uznaje się zasadę wiemy co jest dobre a co złe), każdy uczy się tam żyć na własną rękę. Sam stosunek płciowy uważa za mękę, porównując ją do skoczenia na głowę do studni z szambem, w której są piranie. Prot uwielbia ziemskie owoce (zjada je w całości, nawet, jeśli są z skórką, która mu nie szkodzi).

Prot także opowiada o swojej planecie, która otacza dwie gwiazdy. Powell opowiada o pacjencie swojemu bratu, który pracuje jako astronom. W pewnym dniu Powell, jego brat oraz prot badają planetę. Okazuje się, iż planeta z której pochodzi prot istnieje w rzeczywistości, a istnienie jej jest znane tylko kilku astronomom z całej Ziemi.

Tymczasem Mark Powell uznaje, iż prot cierpi na schizofrenię i tłumi jakieś traumatyczne przeżycie, a osoba prota to w rzeczywistości maska. Początkowo wątpił widząc jego ogromną wiedzę o astronomii (o planecie, z której pochodził, słyszało tylko kilku naukowców z całej Ziemi), nadzwyczajną inteligencję, bardzo dużą nadwrażliwość na światło, bardzo niski puls serca, możliwość rozmawiania ze zwierzętami oraz zdolność widzenia w ultrafiolecie, jednakże po hipnozie prota, strachu przed wodą oraz odszukaniu w dokumentach informacji o Robercie Porterze, jest przekonany, że cierpi na autyzm schizofreniczny.

Tymczasem prot ogłasza, iż 27 lipca wraca na swoją planetę, i że jednego z pacjentów szpitala zabierze do swojej planety. W samej lecznicy panuje ogromna rywalizacja oraz szukanie znaków, które ułatwią mu zadanie. Pod koniec filmu prot wraz z jedną z pacjentek znikają w tajemniczych okolicznościach.

Robert Porter ukazuje się jako lokalny geniusz naukowy, którzy po śmierci żony i dziecka zabija człowieka i przeżywa traumę. Powell uznaje, iż to mogło spowodować wcielenie się w postać prota.

Powell, pod koniec filmu, uważa, że prot rzeczywiście był kosmitą, a żeby żyć na planecie, wcielił się w ciało Portera.


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.


Obsada

 • Kevin Spacey - Robert Porter/prot
 • Jeff Bridges - lekarz Mark Powell
 • Alfre Woodard - Dr Claudia Villers
 • Mary McCormack - Rachel Powell
 • Ajay Naidu - Dr Ajay Naidiu
 • Vincent Laresca - Navarro

Pełna obsada

Przyjęcie filmu

Niektórzy uważają, że historia K-PAX jest kalką filmu Hombre Mirando al Sudeste (Człowiek patrzący na południowy wschód) argentyńskiego reżysera Elisea Subieli, o co Subiela wytoczył sprawę sądową wytwórni Paramount Pictures. Brewer broni się, że przed napisaniem powieści nie widział tego filmu – o jego istnieniu dowiedział się pięć lat po wydaniu K-PAX.

Film otrzymał wiele negatywnych komentarzy za zobrazowanie szpitala psychiatrycznego jako miejsce kolorowe, w którym leczenie nie jest w żaden sposób bolesne. Niektórzy z krytyków zauważyli także, że w filmie oczernia się lekarzy oraz nie docenia ich poświęcenia w celu wyleczenia.

Premiery na video i DVD

[2]

 • wideo (Polska, sprzedaż): 2 grudnia 2002, Vision
 • DVD (Polska, sprzedaż): 5 września 2008, Kino Świat

Ciekawostki

[3]

 • Początkowo rolę prota miał zagrać Will Smith, a Marka Powella Kevin Spacey. Ostatecznie Spacey zagrał prota, a Smith wycofał się z projektu.
 • Kiedy dr Chakraborty referuje dr. Powellowi przypadek Prota wspomina, że może on widzieć ultrafiolet w zakresie widma 300-400 angstremów. Jednak długość docierających do powierzchni ziemi promieni ultrafioletu zawiera się w granicach 290 do 400 nm, co stanowi 2900-4000 angstremów (1 angstrem = 0,1 nanometra).
 • Okulary, które nosił prot, były w rzeczywistości okularami muzyka Bono - wokalisty grupy U2. Bono zastrzegł, że okulary muszą być oddane zaraz po ukończeniu zdjęć.
 • Kevin Spacey podczas kręcenia zdjęć musiał zjeść całego banana ze skórką 27 razy.

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. W wersji książkowej lekarz nazywał się Gene Brewer - tak samo, jak autor powieści.
 2. http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=8661
 3. http://www.filmweb.pl/K-pax/trivia
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.