FANDOM


m (54 wersje: Import z Wikipedii)
m (55 wersji: Import z PrePedii)

Wersja z 14:07, kwi 1, 2014

Szablon:DNU Szablon:Postać filmowa infobox Lars Rainer – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru; SS-Obersturmbannführer, m.in. szef Gestapo w Warszawie. Nieprzeciętnie inteligentny przedwojenny detektyw policyjny[1].

W jego rolę wciela się Piotr Adamczyk. Pierwszy raz pojawił się w odcinku "Oficer z Berlina"[2].

Szablon:Fakt Następnie awansował jako Inspektor Interpolu, jednak odszedł z tej pracy w 1936 roku, przechodząc do Policji w Kolonii, gdzie był zastępcą komendanta[3]

Do 1937 roku był starszym inspektorem w Interpolu, gdzie zajmował się ściganiem międzynarodowych gangów. Z informacji w raportach pozyskanych przez polski wywiad w czasie wojny (odczytuje je Margaret Michałowi Konarskiemu), Rainer uchodził za "wybitnego analityka, lecz konfliktowego". W 1937 roku wstąpił do NSDAP[2].

Wiosną 1941 roku przyjechał do Warszawy, gdzie zastąpił zamordowanego Gerda Kellera na stanowisku szefa Gestapo w Warszawie[2]. Głównym jego zadaniem było rozpracowanie podziemia w Warszawie[4]. W tym celu stworzył grupę składającą się z polskich przestępców mającą inwigilować polskie podziemie[5], a także umieścił podsłuch w jednej z polskich kawiarni[6].

Po akcji obrobienia Reichsbanku przez polskie podziemie[7] dostał zadanie odzyskania skradzionego złota[8]. Pierwsze sukcesy w tej sprawie przerwał rozkaz o przejęciu sprawy przez Berlin[9]. W wyniku odbicia podejrzanych podczas przewożenia do Warszawy (odbicie zostało wsparte przez Abwehrę)[9] sprawę skradzionych pieniędzy przejęło gestapo krakowskie. W tym celu z Krakowa przybył SS-Obersturmbannführer Josef Tannenberg oraz śledczy SS-Scharführer Helmut Fuchs[10]. W praktyce jednak przejęli kontrolę nad całym gestapo w Warszawie[11]. ZWZ przeprowadziło nieudany zamach na niego (celowe spudłowanie przez agenta Abwehry Johanna von Reslasky vel Tadeusz Kruczek)[12]. Po zamachu wbrew własnej woli został wysłany na urlop. Jego miejsce oficjalnie zajął Josef Tannenberg[13]. Z pomocą swojego agenta przekazał informację polskiemu podziemiu o wieczorze w restauracji Eden zorganizowanym dla oficerów Gestapo i Abwehry[14].

W 1944 roku po śmierci SS-Oberstumbannführera Petera Schoebbla (w zamachu przeprowadzonym przez polskie podziemie) Lars Rainer został przeniesiony do Warszawy z Salonik w Grecji, gdzie pełnił stanowisko szefa Gestapo. Jego zadaniem było odszukanie zabójców Schoebbla, a także kontynuacja śledztwa w sprawie kradzieży złota zgrabionego na rodzinach żydowskich[15]. Po zakończeniu wojny ukrył w lesie pod Pilznem archiwum AK. Z sowieckiego obozu uciekł do Amerykanów. Przekazany Polakom, siedział w celi z Michałem. Odbity pokazał miejsce ukrycia archiwum. Trafił do amerykańskiej niewoli.

Szablon:Fakt. Był związany z aktorką Ingą Neuman, która zginęła podczas strzelaniny w restauracji Eden[14]. Jego przełożonym był SS-Brigadeführer Georg Kirsten [16].

Prywatnie przejawia zainteresowanie sztuką[17].

Nawiązania w kulturze

  • W powieści Piotra Gibowskiego Asymetria. Rosyjska ruletka pojawia się postać podkomisarza Larsa Rainera. Pracuje w pruskiej policji kryminalnej Berlinie.

Szablon:Przypisy


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.