FANDOM


Lars Rainer
Narodowość Niemcy
Zawód szef Gestapo w Warszawie/Salonikach
Odtwórca Piotr Adamczyk

Lars Rainer – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru; SS-Obersturmbannführer, m.in. szef Gestapo w Warszawie. Nieprzeciętnie inteligentny przedwojenny detektyw policyjny[1].

W jego rolę wciela się Piotr Adamczyk. Pierwszy raz pojawił się w odcinku "Oficer z Berlina"[2].

Lars Rainer rozpoczynał swoją karierę w Policji Pruskiej w Berlinie. Następnie awansował jako Inspektor Interpolu, jednak odszedł z tej pracy w 1936 roku, przechodząc do Policji w Kolonii, gdzie był zastępcą komendanta[3]

Do 1937 roku był starszym inspektorem w Interpolu, gdzie zajmował się ściganiem międzynarodowych gangów. Z informacji w raportach pozyskanych przez polski wywiad w czasie wojny (odczytuje je Margaret Michałowi Konarskiemu), Rainer uchodził za "wybitnego analityka, lecz konfliktowego". W 1937 roku wstąpił do NSDAP[2].

Wiosną 1941 roku przyjechał do Warszawy, gdzie zastąpił zamordowanego Gerda Kellera na stanowisku szefa Gestapo w Warszawie[2]. Głównym jego zadaniem było rozpracowanie podziemia w Warszawie[4]. W tym celu stworzył grupę składającą się z polskich przestępców mającą inwigilować polskie podziemie[5], a także umieścił podsłuch w jednej z polskich kawiarni[6].

Po akcji obrobienia Reichsbanku przez polskie podziemie[7] dostał zadanie odzyskania skradzionego złota[8]. Pierwsze sukcesy w tej sprawie przerwał rozkaz o przejęciu sprawy przez Berlin[9]. W wyniku odbicia podejrzanych podczas przewożenia do Warszawy (odbicie zostało wsparte przez Abwehrę)[9] sprawę skradzionych pieniędzy przejęło gestapo krakowskie. W tym celu z Krakowa przybył SS-Obersturmbannführer Josef Tannenberg oraz śledczy SS-Scharführer Helmut Fuchs[10]. W praktyce jednak przejęli kontrolę nad całym gestapo w Warszawie[11]. ZWZ przeprowadziło nieudany zamach na niego (celowe spudłowanie przez agenta Abwehry Johanna von Reslasky vel Tadeusz Kruczek)[12]. Po zamachu wbrew własnej woli został wysłany na urlop. Jego miejsce oficjalnie zajął Josef Tannenberg[13]. Z pomocą swojego agenta przekazał informację polskiemu podziemiu o wieczorze w restauracji Eden zorganizowanym dla oficerów Gestapo i Abwehry[14].

W 1944 roku po śmierci SS-Oberstumbannführera Petera Schoebbla (w zamachu przeprowadzonym przez polskie podziemie) Lars Rainer został przeniesiony do Warszawy z Salonik w Grecji, gdzie pełnił stanowisko szefa Gestapo. Jego zadaniem było odszukanie zabójców Schoebbla, a także kontynuacja śledztwa w sprawie kradzieży złota zgrabionego na rodzinach żydowskich[15]. Po zakończeniu wojny ukrył w lesie pod Pilznem archiwum AK. Z sowieckiego obozu uciekł do Amerykanów. Przekazany Polakom, siedział w celi z Michałem. Odbity pokazał miejsce ukrycia archiwum. Trafił do amerykańskiej niewoli.

Był związany z aktorką Ingą Neuman, która zginęła podczas strzelaniny w restauracji Eden[14]. Jego przełożonym był SS-Brigadeführer Georg Kirsten [16].

Prywatnie przejawia zainteresowanie sztuką[17].

Nawiązania w kulturze Edytuj

 • W powieści Piotra Gibowskiego Asymetria. Rosyjska ruletka pojawia się postać podkomisarza Larsa Rainera. Pracuje w pruskiej policji kryminalnej Berlinie.

Przypisy Edytuj

 1. Lars Rainer (Piotr Adamczyk)
 2. 2,0 2,1 2,2 "Czas honoru"; odcinek 16: "Oficer z Berlina"
 3. "Czas honoru"; odcinek 25: "Ucieczka z czarnej pralni"
 4. "Czas honoru"; odcinek 17: "Serwus, panowie"
 5. "Czas honoru"; odcinek 20: "Ślad na fotografii"
 6. "Czas honoru"; odcinek 18: "Mocne papiery"
 7. "Czas honoru"; odcinek 26: "Reichsbank"
 8. "Czas honoru"; odcinek 27: "Kolega z Rochester"
 9. 9,0 9,1 "Czas honoru"; odcinek 28: "Plan Abwehry"
 10. "Czas honoru"; odcinek 29: "Oddział do zadań specjalnych"
 11. "Czas honoru"; odcinek 31: "Transport do Auschwitz"
 12. "Czas honoru"; odcinek 34: "Zamach"
 13. "Czas honoru"; odcinek 35: "Operacja Generał"
 14. 14,0 14,1 "Czas honoru"; odcinek 39: "Wieczór w Edenie"
 15. "Czas honoru"; odcinek 41: "W pułapce"
 16. Jarosław Sokół, Czas honoru, Wydawnictwo "Zwierciadło", Warszawa, 2011, ISBN 9788363014131
 17. "Czas honoru"; odcinek 45: "Nowy świadek"
Ta strona została zaimportowana z PrePedii. Pierwotnie hasło znajdowało się na Wikipedii. Artykuł na PrePedii był umieszczony pod nazwą Lars Rainer. Lista autorów jest dostępna w historii edycji.

Artykuł został zaimportowany 1 kwietnia 2014. Należy zwrócić uwagę, że edycje sprzed daty importu nie zostały dokonane przez użytkowników Filmopedii, a przez użytkowników Wikipedii lub PrePedii. W związku z tym konta, do których prowadzą linki w historii, niekoniecznie należą do rzeczywistych autorów.

Tekst z PrePedii - podobnie jak treści z Filmopedii - jest udostępniony na licencji CC-BY-SA 3.0.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.