FANDOM


Michał Konarski
Przydomek Guzik
Narodowość Polska Polska
Rodzina Władek Konarski - brat, Czesław Konarski - ojciec
Odtwórca Jakub Wesołowski

Michał Konarski – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru, jeden z czterech głównych bohaterów serialu.

Przed wojną był studentem medycyny i żołnierzem rezerwy. W serialu pojawia się jako porucznik Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[1]. Towarzyszą mu ojciec Czesław Konarski, starszy brat Władek Konarski oraz Bronek Woyciechowski i Janek Markiewicz[2]. Po przybyciu do Warszawy, wraz z ojcem zamieszkuje w dworku rodziny Dobrzańskich[3] i u jego boku rozpoczyna działalność konspiracyjną. W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Michal Olęcki. Poznaje Hanię, pracującą na poczcie, która zostaje jego współpracowniczką[4]. Pierwsze poważne zadanie otrzymuje w odc. 9, gdy zostaje wysłany na wieś celem wyjaśnienia zniknięcia pieniędzy, które wraz z towarzyszami pierwotnie przywieźli z Anglii do Polski[5]. Pomimo kłopotów odzyskuje pieniądze z rąk partyzanckiego oddziału NLOW.

Po śmierci ojca w odc. 13, rozpoczyna działalność w komórce kontrwywiadu, jego bezpośrednią przełożoną zostaje Margaret (odc. 15)[6]. W tym czasie poznaje Celinę Dłużewską i doznaje zauroczenia nią[7].

W swojej działalności prowadzi śledzenie majora Martina Halbe z Abwehry[8] i dostaje zgodę przełożonych na akcję wywiadowczą skierowaną przeciw niemu[9]. W wymyślonej przez siebie akcji wywiadowczej, mającej na celu rozpracowanie niemieckiego wywiadu, przedstawia się jako Tadeusz Heinemann, komiwojażer, przedstawiciel handlowy firmy Wojciechowski i s-ka (należącej do ojca Bronka, Stanisława Woyciechowskiego), odlewni metali kolorowych[10]. W tym czasie rolę jego żony pełni serialowa Celina Dłużewska, która podaje się jako Beata Heinemann. Do celów prowadzenia akcji i kontaktów z Martinem Halbe otrzymują mieszkanie przy ulicy Pańskiej 12/6[11].

Przypisy Edytuj

 1. „Czas honoru”; odcinek 1: „Skok”.
 2. „Czas honoru”; odcinek 1: „Skok”.
 3. „Czas honoru”; odcinek 4: „Przysięga”.
 4. „Czas honoru”; odcinek 5: „Pieczęć Trzeciej Rzeszy”.
 5. „Czas honoru”; odcinek 9: „Teoria względności”.
 6. „Czas honoru”; odcinek 15: „Na Serbii”.
 7. „Czas honoru”; odcinek 16: „Oficer z Berlina”.
 8. „Czas honoru”; odcinek 17: „Serwus, panowie”.
 9. „Czas honoru”; odcinek 18: „Mocne papiery”.
 10. „Czas honoru”; odcinek 19: „Wojna i miłość”.
 11. „Czas honoru”; odcinek 23: „Niemiecka ruletka”.

Bibliografia Edytuj

Ta strona została zaimportowana z PrePedii. Pierwotnie hasło znajdowało się na Wikipedii. Artykuł na PrePedii był umieszczony pod nazwą Michał Konarski (postać). Lista autorów jest dostępna w historii edycji.

Artykuł został zaimportowany 1 kwietnia 2014. Należy zwrócić uwagę, że edycje sprzed daty importu nie zostały dokonane przez użytkowników Filmopedii, a przez użytkowników Wikipedii lub PrePedii. W związku z tym konta, do których prowadzą linki w historii, niekoniecznie należą do rzeczywistych autorów.

Tekst z PrePedii - podobnie jak treści z Filmopedii - jest udostępniony na licencji CC-BY-SA 3.0.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.