FANDOM


Szablon:Postać filmowa infobox

Michał Konarski – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru, jeden z czterech głównych bohaterów serialu.

Przed wojną był studentem medycyny i żołnierzem rezerwy. W serialu pojawia się jako porucznik Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[1]. Towarzyszą mu ojciec Czesław Konarski, starszy brat Władek Konarski oraz Bronek Woyciechowski i Janek Markiewicz[2]. Po przybyciu do Warszawy, wraz z ojcem zamieszkuje w dworku rodziny Dobrzańskich[3] i u jego boku rozpoczyna działalność konspiracyjną. W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Michal Olęcki. Poznaje Hanię, pracującą na poczcie, która zostaje jego współpracowniczką[4]. Pierwsze poważne zadanie otrzymuje w odc. 9, gdy zostaje wysłany na wieś celem wyjaśnienia zniknięcia pieniędzy, które wraz z towarzyszami pierwotnie przywieźli z Anglii do Polski[5]. Pomimo kłopotów odzyskuje pieniądze z rąk partyzanckiego oddziału NLOW.

Po śmierci ojca w odc. 13, rozpoczyna działalność w komórce kontrwywiadu, jego bezpośrednią przełożoną zostaje Margaret (odc. 15)[6]. W tym czasie poznaje Celinę Dłużewską i doznaje zauroczenia nią[7].

W swojej działalności prowadzi śledzenie majora Martina Halbe z Abwehry[8] i dostaje zgodę przełożonych na akcję wywiadowczą skierowaną przeciw niemu[9]. W wymyślonej przez siebie akcji wywiadowczej, mającej na celu rozpracowanie niemieckiego wywiadu, przedstawia się jako Tadeusz Heinemann, komiwojażer, przedstawiciel handlowy firmy Wojciechowski i s-ka (należącej do ojca Bronka, Stanisława Woyciechowskiego), odlewni metali kolorowych[10]. W tym czasie rolę jego żony pełni serialowa Celina Dłużewska, która podaje się jako Beata Heinemann. Do celów prowadzenia akcji i kontaktów z Martinem Halbe otrzymują mieszkanie przy ulicy Pańskiej 12/6[11].

Szablon:Przypisy

Bibliografia

Szablon:Z Wikipedii Szablon:DNU


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.