FANDOM


Moda na sukces
Oryginalny tytuł The Bold and the Beautiful
Gatunek serialu opera mydlana
Kraj USA USA
Liczba odcinków 6793[1]
(stan na 1.04.2014)
Czas trwania odcinka 20 minut[2]
Liczba sezonów 27
Reżyseria Michael Stich,
Cynthia J. Popp,
Deveney Kelly,
Jennifer Howard
David Shaughnessy
Scenariusz Bradley Bell,
Michael Minnis,
Kay Alden,
Shannon Burke Bradley,
John F. Smith,
Tracey Ann Kelly,
Adam Dusevoir,
Patrick Mulcahey,
Rex Best
Michele Val Jean
Główne role John McCook,
Katherine Kelly Lang,
Winsor Harmon
więcej...
Muzyka David Kurtz,
Jack Allocco
Zdjęcia Brian Bagwell,
Gary Chamberlin
Scenografia Jack Forrestel
Produkcja Bell-Phillip Television
Język angielski
Od lat 12
Nagrody Emmy

Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od wtorku do piątku, o godz. 14:30, z powtórkami w kolejne dni powszednie. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa[3]. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie[4] (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.

Fabuła Edytuj

Historia rodziny Forresterów Edytuj

Stephanie Douglas, kobieta o silnej woli, wywodząca się z bogatej rodziny, spotkała swojego przyszłego męża Erica Forrestera, który chciał zostać projektantem mody, na Northwestern University w Chicago, w stanie Illinois. Kiedy kobieta zaszła w ciażę, mężczyzna ożenił sie z nią, choć myślał o ślubie z Elizabeth Henderson. Państwo Forrester przeprowadzili się do Los Angeles, gdzie założyli "Dom mody Forrester" (Forrester Creations) oparty na talencie Erica i finansowany przez Stephanie. W trakcie zdobywania międzynarodowego prestiżu, sławy i bogactwa małżeństwu udało się wychować czwórkę dzieci w ciepłej, domowej atmosferze – najstarszego syna Ridge'a, jego brata Thorne'a i dwie młodsze siostry, Kristen i Felicię. Po latach, kiedy wszystkie dzieci były już dorosłe, odkryto, że biologicznym ojcem Ridge'a jest Massimo Marone. Stephanie i Eric mieli też córkę, Angelę. Dziewczynka zmarła w wieku 14 lat, a pani Douglas powiedziała mężowi, że Angela zmarła przy narodzinach.

Początek i rozwój serialu Edytuj

Pierwsze odcinki serialu skupiały się na ślubie Ridge'a i Caroline Spencer, córki bogatego, bardzo wpływowego biznesmena Billa Spencera. W tym czasie Ridge był już projektantem mody i wiceprezesem Forrester Creations. Wszystkie media, od wielkich stacji telewizyjnych po tabloidy, nazywały to wydarzenie "ślubem roku w świecie mody". Tysiące kobiet widząc zdjęcia Ridge'a zastanawiały się, kim jest kobieta, która skradła serce niedawnemu playboyowi, który deklarował, że nie spędzi reszty życia u boku jednej kobiety.

Jedną z tych kobiet była studentka chemii – Brooke Logan, wywodząca się z klasy średniej, mieszkająca z samotną matką Beth i rodzeństwem: Stormem, Donną i Katie w typowym amerykańskim domu w Dolinie San Fernando w Los Angeles. Ironiczne zrządzenie losu sprawiło, że kobieta okazała się tą samą osobą, z którą Eric chciał się ożenić. Życie Brooke szybko stało się kluczowym elementem fabuły serialu. Jej romans z Ridge'em był głównym wątkiem pierwszego roku emisji Mody na sukces. Od czasu do czasu Ridge i Brooke wiązali się ze sobą tylko po to, by po pewnym czasie ponownie rozstać się z powodu zaistniałych okoliczności, a Ridge niezmiennie odnajdywał spokój (zwykle kończący się ślubem) u boku kolejnej miłości jego życia, dr Taylor Hayes. Przez ponad dekadę, głównym wątkiem serialu była rywalizacja między Taylor i Brooke o względy Ridge'a. Dodatkowo, rywalizacja pomiędzy matką Ridge'a - Stephanie i Brooke była kluczowa dla serialu od samego początku. Po jednym z rozstań z Ridge'em, Brooke związała się z jego ojcem Erikiem, który nieco wcześniej rozwiódł się ze Stephanie. Brooke urodziła mu dwójkę dzieci. Po pewnym czasie również to małżeństwo zakończyło się rozwodem, a Eric wrócił do Stephanie. Podobnie Brooke i Ridge powrócili do schematu związek-rozstanie, przeplatanego związkami Brooke z innymi mężczyznami i powrotami Ridge'a do Taylor. W 2006 roku ostatecznie rozpadło się małżeństwo pani Hayes i Forrestera, który uświadomił sobie, że tak naprawdę kocha Brooke i w 2009 roku ponownie został mężem Logan. Wtedy Taylor zaczęła szukać pocieszenia w ramionach innych mężczyzn. Związek Brooke i Ridge'a ostatecznie zakończył się w 2012 roku. Kiedy Stephanie zachorowała na raka płuc, pogodziła się z Brooke. W 2012 roku seniorka rodu Forresterów umarła w ramionach najstarszej Loganówny. Po rozstaniu z Ridge'em, Brooke nawiązała romans ze swoim szwagrem, Billem Spencerem, z którym zaszła w ciążę. Natomiast Taylor związała się z Erikiem.

Wątki poboczne Edytuj

Przez wiele lat dom mody Spectra Fashions, kierowany przez Sally Spectrę, był głównym rywalem Forresterów. Sally, niezwykła postać z oburzającymi strojami i sporą czerwoną fryzurą, uczestniczyła zarówno w komicznych jak i tragicznych wątkach, z pomocą głupiutkiej recepcjonistki Darli Einstein, projektanta Clarke'a Garrisona, syna CJ'a oraz krawca Saula Feinberga. Mimo że na początku Sally i Stephanie Forrester były śmiertelnymi wrogami, po latach zaczęły się przyjaźnić. Sally zaczęła nawet pracować w Forrester Creations, po tym, jak ostatecznie postanowiła zamknąć swoją firmę. Ostatecznie wyjechała z kraju do Saint-Tropez, a swoją firmę sprzedała Jackie i Nickowi. Potem przeniosła się na Wyspy Kanaryjskie. Kiedy w 2012 roku Stephanie zadzwoniła do Spectry, okazało się, że spędza beztrosko czas w towarzystwie młodych mężczyzn.

Córka Sally – Macy Alexander, piosenkarka, przeszła w życiu wiele m.in. walczyła z alkoholizmem. Rzekomo zginęła w wypadku samochodowym, ale wybuch wyrzucił ją z samochodu. Odnalazła ojca, Adama, i wraz z nim, ukrywała się. Gdy została odnaleziona we Włoszech, wróciła do Los Angeles i ponownie związała się z Thorne'em. Jednak pijany mężczyzna przespał się z Darlą, która zaszła w ciążę. Żona nie wybaczyła mu zdrady, spoliczkowała go i podjęła decyzję o rozwodzie. Po pewnym czasie zaprzyjaźniła się z mężczyzną, który również walczył z alkoholizmem – Deaconem Sharpem, z którym ostatecznie wzięła ślub. Kilka tygodni później córka Sally Spectry została ranna w nocnym klubie, gdzie występowała jako piosenkarka. Zapadła w śpiączkę, jej matka oznajmiła Forresterom, że odłączyła ją od aparatury podtrzymującej życie.

W ostatnich latach rodzina Spectry i jej przyjaciele zostali wyparci przez wprowadzenie do serialu Massima Marone wraz z jego bliskimi. Marone, miliarder zajmujący się żeglugą, wychowywał się i spotykał w czasie studiów ze Stephanie. Spędzili ze sobą tylko jedną noc, niedługo przed tym, gdy Stephanie pierwszy raz przespała się z Erikiem. Po ponad czterdziestu latach testy wykazały, że Massimo jest biologicznym ojcem Ridge'a. Jakiś czas później w serialu pojawiła się Jacqueline Payne, była kochanka Massima i wyznała, że jej syn – Dominick "Nick" Payne, jeden z kapitanów Marone Industries również jest jego synem. W przeciwieństwie do Ridge'a, Nick nie był biznesmenem i zmienił swoje nazwisko na Marone.

W 2006 roku Massimo Marone wyjechał z Los Angeles. W 2012 roku z serialu zniknęli Nick, Jackie oraz jej mąż Owen Knight. Serial skupił się na klanie Spencerów złożonym z Billa Spencera, jego nieślubnego syna Liama, a także siostry Billa - Karen oraz jej żony Danielle (mają córkę Caroline). W 2009 roku Bill ożenił się z Katherine Logan. W 2012 roku na świat przyszedł ich syn Will. W 2013 roku w serialu pojawił się Wyatt Fuller, drugi nieślubny syn Billa, a także jego matka Quinn Fuller. Obecnie obaj bracia - Liam i Wyatt konkurują ze sobą o tę samą kobietę, Hope Logan.

Spin-off Edytuj

Latem 2013 roku, Moda na sukces doczekała się spin-offu. Internetowy serial Room 8 został stworzony przez Bradleya Bella, przy współpracy z aktorami serialu - Karlą Mosley oraz Lawrence'em Saint-Vincentem. Pierwotnie, serial został stworzony na potrzeby scenariusza Mody na sukces. Serial powstał jednak naprawdę i wszystkie osiem odcinków ukazano w Internecie. W Room 8 Mosley i Saint-Victor grają główne role. Room 8 nie jest powiązany z fabułą Mody na sukces.

Czołówka i temat muzyczny Edytuj

Temat muzyczny Mody na sukces, "High Upon This Love", został napisany przez Jacka Allocco i Davida Kurtza. Partia saksofonu była wykonywana przez Erica Marienthala. Wersja wokalna utworu, wykonywana przez Dionne Warwick, w okresie od listopada 1998 do lipca 1999 występowała w napisach końcowych opery mydlanej.

Pierwsza czołówka serialu pojawiała się od 1987 do 1995 roku i trwała ok. 30 sekund. Stworzona przez Wayne'a Fitzgeralda, składała się ze zdjęć ówczesnej obsady, modelek oraz projektów. Zakończenie stanowiło ujęcie rozwijającej się różowej rolki materiału, z dodanym napisem The Bold and the Beautiful, pisanym majuskułą czcionki Huxley Vertical, losowo się pojawiającym i układającym się w logo serialu[5].

Muzyka została przedłużona w 1995 roku i trwała 42 sekundy, a w 2000 roku uległa przeróbce. Na przestrzeni lat zmieniały się zdjęcia bohaterów serialu, prócz ujęć czwórki aktorów – Johna McCooka, Susan Flannery, Katherine Kelly Lang i Ronna Mossa – występujących od początku istnienia serialu, których ujęcia pozostawiano niezmienione.

2 lipca 2004 roku do serialu wprowadzono zupełnie nową czołówkę, wraz z nowym logo serialu – monogramem B&B na czerwonym tle. W Polsce czołówka ta ukazała się pierwszy raz 4 grudnia 2008. Zamiast zdjęć, wykorzystano w niej nagrane ujęcia głównych postaci, wraz z ich serialowym imieniem, oraz (od 2005) z dodanym nazwiskiem aktora. Postacie występujące gościnnie, nie zostawały dodawane do czołówki. Większość członków obsady występuje w czołówce w ciemnym ubraniu. Istnieją cztery wersje nowej czołówki – pełnej długości, wersja skrócona z postaciami, oraz dwie bez ujęć aktorów. Pierwsze trzy z nich rozpoczyna się okładką magazynu o modzie, która przemienia się w ujęcia z sesji zdjęciowej. Czwarta wersja jest najkrótszą i została wprowadzona w grudniu 2005. Wraz z wprowadzeniem nowej wersji czołówki zmieniono towarzyszący jej utwór muzyczny. W odcinku 6000., pojawiło się samo logo serialu. Był to specjalny odcinek, poświęcony osobom, które wygrały walkę z rakiem. Samo logo pojawiło się również w odcinku 6449., który był poświęcony przyjęciu pożegnalnemu dla Stephanie Forrester. Czołówka bez stałego podkładu muzycznego pojawiła się w odcinku 6456., w którym Stephanie umarła.

Podczas gali z okazji 6000. odcinka, zaprezentowano kolejną wersję czołówki. Zmianie uległ zarówno towarzyszący temat muzyczny, jak i zamysł czołówki, która ukazuje wybieg podczas pokazu mody, wokół którego znajdują się postacie[6]. Istnieją również dwie krótsze wersje tej czołówki. W pierwszej z nich są pokazane postacie, natomiast w drugiej, nie ma ich. W odcinku 6186., wyemitowanym w USA 31 października 2011 roku, w czołówce pojawiły się latające nietoperze. Miało to nawiązać do obchodzonego w tym dniu Halloween. W odcinku 6216., pojawiło się samo logo serialu. Był to specjalny odcinek, poświęcony porzuconym dzieciom. W 6286. odcinku, pojawia się samo logo serialu, które przybiera srebrny kolor. W logo wpisana jest liczba 25, a poniżej napis "Srebrna rocznica". Był to odcinek przygotowany na obchody 25-lecia serialu.

Czołówka Mody na sukces jest obecnie jedną z trzech (obok tych z Żaru młodości i General Hospital), w których pokazywane są imiona postaci.

W czołówce emitowanej obecnie na TVP1 występują postacie w następującej kolejności: Stephanie Douglas Forrester, Eric Forrester, Brooke Logan Forrester, Ridge Forrester, Taylor Hayes Jones, Bridget Forrester, Dominick Marone, Donna Logan, Katie Logan Spencer, Bill Spencer Jr, Liam Spencer, Hope Logan, Oliver Jones, Steffy Forrester, Thomas Forrester, Amber Moore, Rick Forrester, Marcus Forrester, Pamela Douglas, Whip Jones, Agnes Jones, Owen Knight i Jacqueline Marone Knight.

W czołówce emitowanej obecnie na CBS występują postacie w następującej kolejności: Eric Forrester, Brooke Logan, Ridge Forrester, Katie Logan, Donna Logan, Hope Logan, Bill Spencer Jr, Liam Spencer, Wyatt Spencer, Quinn Fuller, Thorne Forrester, Aly Forrester, Steffy Forrester, Carter Walton, Pamela Douglas, Oliver Jones, Maya Avant, Caroline Spencer Forrester i Rick Forrester.

W krótszej wersji tej czołówki, Steffy występuje między Quinn a Thorne'em.

Napisy końcowe Edytuj

Pierwsza wersja napisów końcowych pojawiła się od 1987 do 1992 roku; prezentowane były one na czarnym tle. W 1992 roku czarne tło zastąpiono zmieniającymi się w każdym odcinku krajobrazami Los Angeles. W 2000 muzyka została skrócona, oraz pojawiła się krótsza wersja (bez wymienionych aktorów odgrywających postacie). Wraz ze zmianą tematu muzycznego czołówki w 2004, zmianie uległ też utwór muzyczny w napisach końcowych. Pojawienie się nowej wersji czołówki w 2011 także wiązało się z lekką modyfikacją napisów końcowych - umieszczono nowy logotyp serialu i dodano dłuższą wersję tematu muzycznego z czołówki.

Realizacja Edytuj

Realizacja Mody na sukces opiera się na tradycyjnym i typowym dla opery mydlanej sposobie kręcenia scen w studiu, z wykorzystaniem specjalnie stworzonej scenografii. Odpowiada ona głównie takim miejscom, jak posiadłość Forresterów czy siedziba Domu mody Forrester.

Aby przedstawić miejsce wydarzeń w serialu, pokazywane są ujęcia różnych budynków w Los Angeles, na przestrzeni lat pełnią one jednak różne funkcje. W 2001 roku budynek, który był pokazywany jako miejsce pracy Taylor, od 2003 do 2006 był pokazywany jako "Marone Industries". W 2009 roku znów ukazano go jako miejsce pracy Taylor. W 2007 roku budynek, który był pokazywany jako "Forrester Originals", od 2009 do 2010 roku był pokazywany jako "Spencer Publications".

W ostatnich latach, podobnie jak w zakończonym już Guiding Light, pojawia się coraz więcej ujęć nagrywanych poza studiem. Postacie odwiedzają fikcyjną plażę Bikini, w rzeczywistości będącą jedną z plaż w Kalifornii. Coraz więcej jest także scen wokół siedziby Domu mody Forrester, kręconych w różnych miejscach studia CBS.

Moda na sukces była jedną z oper mydlanych, które najpóźniej przeszły ze standardowej na wysoką rozdzielczość obrazu. 7 września 2011 wyemitowano pierwszy odcinek wyprodukowany w HD.

Moda na sukces w kulturze masowej Edytuj

Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce, przez co często jest obiektem żartów. W różnego typu programach i artykułach pojawiają się nawiązania do serialu. Piętnowane są cechy charakterystyczne dla opery mydlanej, takie jak wolna akcja i niski poziom aktorstwa (patrz: sekcja Krytyka), a tytuł często wykorzystuje się w porównaniach i jest synonimem czegoś nudnego[7].

W serialach takich jak Sześć stóp pod ziemią, Sąsiedzi czy Niania bohaterowie rozmawiają o wydarzeniach z serialu bądź go oglądają. Najlepszym jednak przykładem wykorzystania tego motywu jest parodia emitowana na kanale TVN pt. Grzeszni i bogaci, piętnująca cechy tej opery mydlanej[8]. W serialu pojawiły się znane z Mody na sukces imiona i nazwiska, takie jak Forrester, Tejlor czy Rik. Serial był produkowany w oparciu o francuską wersję pt. Le cœur a ses raisons (po polsku: serce ma swoje racje).

Alan Basski w swym utworze pt. "Życie jest piękne" wspomina o Modzie na sukces, śpiewającBłąd rozszerzenia cite: Brak znacznika zamykającego </ref> po otwartym znaczniku <ref>.

Jedno z pytań w Milionerach miało treść: Kto potrafi trzasnąć drzwiami obrotowymi i wie, ile odcinków ma "Moda na sukces"? Odpowiedzią był Chuck Norris.

W Momencie prawdy, produkcji stacji Polsat, jedno z pytań zadanych graczowi było: Czy kiedykolwiek śniłeś, aby stać się jednym z bohaterów Mody na sukces? Gracz odpowiedział: Tak.

Krytyka Edytuj

Opera mydlana skupia się na losach głównych postaci: Stephanie, Erica, Brooke, Ridge'a, Taylor oraz Thorne'a. Serial krytykowany jest jednak za mało rozwinięte wątki poboczne i zbytnie skupianie się na wąskiej grupie głównych postaci. W innych amerykańskich operach mydlanych rzadkością jest opowiadanie przez kilkanaście odcinków o tym samym wątku, co często zdarza się w Modzie na sukces.

Wątki Edytuj

Krytyce poddawany jest też fakt zbyt szybkich zmian w fabule dotyczących związków postaci. Jednocześnie, wielu znanych krytyków, m.in. Carolyn Hinsey, wielokrotnie wspomina o nagłych zatrzymaniach rozwoju akcji i niespodziewanych zakończeniach wątków (tak jak to miało miejsce w 2003, w wątku romansu pomiędzy Bridget a Ridge'em).

W serialu pojawiają się też wątki, które nie są możliwe w rzeczywistości. Często powracają postacie, które uważano za nieżyjące. W 1994 i 2002 uznano za zmarłą Taylor Forrester (w 1994, samolot, którym miała lecieć rozbił się; w 2002, została postrzelona przez Sheilę); postać jednak powróciła kolejno w 1995 (gdy okazało się, że Taylor została uratowana przez księcia Omara Rashida) i 2005 (gdy wyszło na jaw, że Taylor nie umarła, a zapadła w śpiączkę; jej ciało wykradł książę Omar, w trumnie pozostawiając plastikową kukłę). Kolejnym przykładem takiego surrealistycznego powrotu jest wątek Macy Alexander, o której domniemano, że w 2000 zginęła w wyniku eksplozji samochodu; w 2003 okazało się, że wybuch wyrzucił ją z samochodu i dzięki temu przeżyła. W tym samym roku rzekomo zginęła również główna postać Mody na sukces – Ridge Forrester. Za zmarłego uznano go po wpadnięciu do rozpalonego pieca; kilka odcinków później okazało się jednak, że Forrester przeżył, gdyż nie wpadł do pieca, tylko do komory na popiół i przez kilka dni był nieprzytomny. W 2005 roku Felicia Forrester wróciła do rodzinnego miasta z wiadomością, że nastąpił nawrót raka okrężnicy i wkrótce umrze. Forresterowie myśleli, że zmarła w ramionach matki. Jak się później okazało, Forresterówna odzyskała przytomność w karetce i przeżyła dzięki interwencji Stephanie. Kiedy w 1990 zmarła pierwsza żona Ridge'a, Caroline Spencer, William Bell chciał, aby w 1994 roku wróciła ze świata zmarłych. Odtwórczyni tej roli - Joanna Johnson - nie zgodziła się. Na ten sam pomysł wpadł Brad Bell, ale aktorka znów odmówiła.

Zmiany w obsadzie Edytuj

Zmiany w obsadzie są stałym elementem serialu. W 25-letniej historii serialu wiele postaci było odgrywanych przez dwóch lub więcej aktorów, co często wywoływało sprzeciw odbiorców. Już w 1987 roku z obsady zniknęła Judith Baldwin – pierwsza odtwórczyni roli Beth Logan; zastąpiła ją Nancy Burnett. W roli seniorki rodu Loganów gościnnie wystąpiła też Marla Adams (1991 r.), a od 2008 do 2010 roku rolę Elizabeth grała Robin Riker. Kolejnym przykładem jest zmiana aktorki grającej postać Bridget Forrester, ze zdobywczyni Emmy, Jennifer Finnigan, na mniej znaną Emily Harrison. Zmiana ta nie była akceptowana przez widzów, więc postać ta szybko przestała występować często i aktorka występowała gościnnie. Błąd ten postanowiono naprawić, i rolę przejęła była gwiazda Żaru młodości, Ashley Jones, która pozostała w obsadzie do listopada 2010 roku, a powróciła gościnnie w październiku 2011, w lutym 2012 oraz w maju 2013. W grudniu 2013, Thorsten Kaye zastąpił Ronna Mossa w roli Ridge'a Forrestera.

W Modzie na sukces było jednak wiele udanych zmian w obsadzie, np. przejęcie roli Thorne'a Forrestera przez Winsora Harmona, Felicii Forrester przez Lesli Kay, Stephena Logana przez Patricka Duffy i Kristen Forrester przez Tracy Melchior. Z kolei zmiana aktora grającego postać Ricka Forrestera, z Justina Torkildsena na aktora z Days of our Lives, Kyle'a Lowdera w 2007, wywołała mieszane uczucia. Lowder w styczniu 2011 odszedł z obsady, a od września 2011 rolę Ricka ponownie odgrywa Jacob Young (wcześniej w latach: 1997-1999). Kolejną wartą odnotowania zmianą było zastąpienie w 2007 Nancy Sloan, trzykrotną zdobywczynią Emmy, Heather Tom w roli Katie Logan, młodszej siostry Brooke i Donny. Heather Tom pierwszy raz pojawiła się w 2007 roku; gra w serialu do dziś. We wrześniu 2012 roku obsadę opuścił Ronn Moss, który od początku istnienia serialu wcielał się w rolę Ridge'a Forrestera. W tym samym roku kolejna aktorka z oryginalnej obsady - Susan Flannery (odtwórczyni roli Stephanie Douglas Forrester) - podjęła decyzję o odejściu z serialu. W 2013 roku, z serialu postanowiła odejść jedna z kolejnych, głównych postaci serialu, Hunter Tylo, wcielająca się w rolę dr Taylor Hayes Forrester. Powróciła na krótko w 2014 roku.

W serialu można odnieść wrażenie, że dzieci starzeją się szybciej od swoich rodziców, ponieważ aktorzy dziecięcy, po upływie pewnego czasu, są zastępowani innymi, starszymi; natomiast dorośli aktorzy zasadniczo się nie zmieniają. Zjawisko to jest nazywane SORAS. Oglądając serial można odnieść wrażenie, że czas płynie szybciej niż w rzeczywistości. Najlepszym przykładem jest postać Hope Logan, która w serialu narodziła się w 2002 roku, a od 2010 jest już odgrywana przez pełnoletnią aktorkę, Kimberly Matulę.

Krytyka niemal kazirodczych związków postaci Edytuj

Stosunkowo mała obsada zmusiła twórców do stworzenia związków pomiędzy członkami rodzin połączonych powinowactwem. Dodatkowo, wiele wątków dotyczyło walk o partnera pomiędzy rodzeństwem lub dzieckiem i rodzicem. Postacie te nie są jednak spokrewnione biologicznie, gdyż w 2001 okazało się, że ojcem Ridge'a Forrestera jest Massimo Marone, a nie jak wcześniej uznawano, Eric Forrester.

Przykłady tego typu związków:

 • Związki Erica Forrestera z Elizabeth "Beth" Henderson Logan (przed emisją serialu; 1987–1988) i jej córkami – Brooke (1990–1993, 2005) i Donną (2007–2010, 2013-).
 • Flirt pomiędzy Ridge'em Forresterem, a Bridget Forrester (2003, 2005), która w chwili swoich narodzin (1992) była uznana za jego córkę; potem udowodniono, że jej ojcem jest Eric Forrester (1996). Przez lata uważano Bridget i Ridge'a za przyrodnie rodzeństwo. Bridget była też jego pasierbicą, kiedy Ridge był w związku małżeńskim z Brooke Logan.
 • Związki Ridge'a Forrestera z siostrami Logan: małżeństwa z Brooke (1994-1995; 1998, 2003-2004, 2004-2005, 2009, 2009-2011, 2012), związek z Katie (2014) i flirt z Donną (2006).
 • Małżeństwa Nicka Marone'a z Bridget Forrester (2005-2006, 2008, 2009-2010), małżeństwo z jej matką - Brooke (2006-2007), a także romanse z siostrami Brooke - Katie (2008-2009) i Donną (2012).
 • Małżeństwo Thorne'a Forrestera z Brooke Logan (2001) i jego relacje z jej siostrami: zaręczyny z Donną i flirt z Katie.
 • Małżeństwo Billa Spencera z Katherine Logan (2009-2013), flirt z jej siostrą Donną (2009) i romans z jej drugą siostrą, Brooke (2012-13).
 • Małżeństwa Brooke Logan z mężczyznami z rodziny Forresterów: Erikiem (1991-1993, 2005), Ridge'em (1994-1995; 1998, 2003-2004, 2004-2005, 2009, 2009-2011, 2012) i Thorne'em (2001).
 • Romanse Brooke z jej ówczesnymi zięciami, Deaconem Sharpe'em (2001-2002) i Nickiem Marone (2005-2006) oraz romans ze szwagrem, Billem Spencerem (2012-2013).
 • Relacje Donny Logan z mężczyznami z rodziny Forresterów: flirt z Ridge'em (2006), zaręczyny z Thorne'em (2007) i małżeństwo z Erikiem (2008-2010).
 • Związki Amber Moore z Forresterami: małżeństwa z Rickiem (1999-2000, 2001-2003) i romans z Thomasem oraz Marcusem.
 • Związek Ricka Forrestera z Phoebe Forrester, zaręczyny z jej matką - Taylor Hamilton Hayes i bliźniaczą siostrą - Steffy Forrester.
 • Relacje Taylor Hayes z mężczyznami z rodziny Forresterów: małżeństwa z Ridge'em (1992-1995, 1998-2006), związek z Erikiem (2013), zaręczyny z Thorne'em (2006) i Rickiem (2008).
 • Relacje Steffy Forrester z Billem Spencerem oraz małżeństwa z jego synem Liamem (2011-2012, 2013).
 • Związek Anthony'ego Armando z Sally Spectrą i zaręczyny z jej córką Macy Alexander.
 • Relacje Taylor Hayes z mężczyznami spokrewnionymi z Brooke: zaręczyny ze Stormem Loganem i Rickiem Forresterem, jedna noc ze Stephenem Loganem.
 • Małżeństwo Caroline Spencer z Thorne'em (1987-1989) i Ridge'em (1990).
 • Flirt Karen Spencer z Ridge'em i zaręczyny z Thorne'em. Jak się okazuje po latach, Karen jest lesbijką.
 • Uczucia Margo MacClaine Lynley wobec Erica i jej romans z Ridge'em (młody Forrester był wówczas uważany za syna Erica).
 • Flirt Erica Forrestera z jego byłą bratową Maggie Forrester.
 • Flirt Lauren Fenmore z Ridge'em i jej związek z Erikiem.

Śluby w serialu Edytuj

Jak w większości wątków, szybkie zmiany charakteryzują też sferę uczuć postaci. Śluby są dość częstym wydarzeniem w życiu bohaterów Mody na sukces.

Rok Odcinek Para Stan Zakończenie małżeństwa
1962 - Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo (przed rozpoczęciem akcji serialu) 1990 (Rozwód)
1987 #19 Caroline Spencer i Ridge Forrester Przerwany (Caroline zemdlała w drodze do ołtarza)
1987 #171 Caroline Spencer i Thorne Forrester Małżeństwo 1989 (Rozwód)
1988 #326 Kristen Forrester i Clarke Garrison Małżeństwo (Las Vegas) 1990 (Rozwód)
1989 #607 Margo Lynley i Bill Spencer Sr Małżeństwo 1992 (Rozwód)
1990 #708 Caroline Spencer i Ridge Forrester Małżeństwo 1990 (Śmierć Caroline)
1990 #795 Brooke Logan i Eric Forrester Przerwany (Stephanie wstrzymała rozwód)
1990 #817 Sally Spectra i Clarke Garrison Małżeństwo 1993 (Rozwód)
1990 #900 Macy Alexander i Thorne Forrester Małżeństwo 1993 (Rozwód)
1991 #952 Brooke Logan i Eric Forrester Małżeństwo 1993 (Rozwód)
1992 #1296 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Małżeństwo (Brooke przybyła za późno) 1995 (Rozwód)
1993 Sheila Carter i Eric Forrester Przerwany (Sheila uciekła)
1993 #1538 Sheila Carter i Eric Forrester Małżeństwo 1995 (Rozwód)
1994 #1757 Karen Spencer i Connor Davis Przerwany (Przez Karen)
1994 #1885 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Plaża Malibu) 1995 (Unieważnienie; Ridge wciąż był mężem Taylor)
1994 #1925 Taylor Hamilton i Omar Rashid Małżeństwo 1995 (Unieważnienie; Taylor wciąż była żoną Ridge'a)
1995 #2010 Macy Alexander i Thorne Forrester Przerwany (Thorne został aresztowany)
1995 #2116 Macy Alexander i Thorne Forrester Małżeństwo 1997 (Rozwód)
1996 #2435 Margaret Forrester i James Warwick Małżeństwo (Mimo przerwania przez Sheilę) 1997 (Unieważnienie)
1997 #2456 Brooke Logan i Grant Chambers Małżeństwo (Ridge się spóźnił) 1997 (Małżeństwo było nieważne)
1997 #2624 Stephanie Douglas i Eric Forrester Przerwany (Przez pastora; poniekąd, winę ponosi Sally)
1997 #2679 Sheila Carter i James Warwick Małżeństwo 1998 (Rozwód)
1998 #2707 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo 1998 (Unieważnienie; sekret Brooke o ciąży Taylor)
1998 #2766 Macy Alexander i Grant Chambers Małżeństwo 1998 (Śmierć Granta)
1998 #2825 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Małżeństwo (2001; 2005 – odnowienie przysięgi) 2006 (Rozwód)
1999 #2990 Ambrosia Moore i Rick Forrester Małżeństwo (1999 – odnowienie przysięgi) 2000 (Rozwód)
1999 #3163 Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo (Ślub w szpitalu); (2003 - odnowienie przysięgi) 2005 (Rozwód)
1999 #3201 Macy Alexander i Thorne Forrester Przerwany (Przez Thorne'a)
2000 - Macy Alexander i Thorne Forrester Małżeństwo (Amsterdam; poza ekranem) 2003 (Rozwód)
2000 #3319 Rebecca Moore i CJ Garrison Małżeństwo 2000 (Śmierć Becky)
2000 #3427 Ambrosia Moore i CJ Garrison Przerwany (Przez Ricka i Deacona)
2001 #3468 Brooke Logan i Thorne Forrester Małżeństwo 2001 (Rozwód)
2001 #3555 Ambrosia Moore i Rick Forrester Małżeństwo (Mimo przerwania przez Deacona) 2003 (Rozwód)
2001 #3557 Bridget Forrester i Deacon Sharpe Małżeństwo (Las Vegas); (2001 – odnowienie przysięgi) 2002 (Rozwód)
2001 #3686 Kristen Forrester i Antonio Dominguez Małżeństwo Nadal
2002 #3801 Brooke Logan i Whip Jones Małżeństwo 2002 (Rozwód)
2003 #3966 Macy Alexander i Lorenzo Barelli Małżeństwo 2003 (Unieważnienie; Macy wciąż była żoną Thorne'a)
2003 #4035 Brooke Logan i Ridge Forrester Przerwany (Brooke uciekła)
2003 #4109 Macy Alexander i Deacon Sharpe Małżeństwo (Mimo przerwania przez Brooke i Amber) 2003 (Śmierć Macy)
2003 #4134 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Puerto Vista) 2004 (Rozwód)
2003 #4167 Jacqueline Payne i Massimo Marone Małżeństwo 2004 (Rozwód)
2004 #4312 Brooke Logan i Nick Marone Przerwany (Przez Ridge'a i FBI)
2004 #4321 Darla Einstein i Thorne Forrester Małżeństwo 2006 (Śmierć Darli)
2004 #4340 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo 2005 (Unieważnienie; Taylor wciąż żyła)
2005 #4538 Bridget Forrester i Dominick Marone Przerwany (Ridge został ranny)
2005 #4581 Bridget Forrester i Dominick Marone Przerwany (Las Vegas; Bridget przypomniała sobie ślub z Deaconem)
2005 #4582 Gabriela Moreno i Thomas Forrester Małżeństwo (Las Vegas) 2005 (Unieważnienie)
2005 #4604 Bridget Forrester i Dominick Marone Przerwany (Stephanie przyznała, że symulowała atak serca)
2005 #4645 Bridget Forrester i Dominick Marone Małżeństwo 2006 (Rozwód)
2005 - Brooke Logan i Eric Forrester Małżeństwo (Las Vegas; poza ekranem) 2005 (Rozwód)
2006 #4734 Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo 2008 (Rozwód)
2006 #4756 Brooke Logan i Ridge Forrester Przerwany (Nick porwał Brooke)
2006 #4835 Felicia Forrester i Dante Damiano Przerwany (Przez Felicię)
2006 #4846 Brooke Logan i Nick Marone Małżeństwo (2006 - odnowienie przysięgi) 2007 (Rozwód)
2007 #5049 Taylor Hamilton i Nick Marone Małżeństwo (Mimo starań Brooke) 2008 (Rozwód)
2007 #5141 Donna Logan i Thorne Forrester Przerwany (Przez Thorne'a)
2008 #5308 Donna Logan i Eric Forrester Małżeństwo (Mimo obecności Stephanie) 2010 (Rozwód)
2008 #5354 Bridget Forrester i Nick Marone Małżeństwo (Udzielone przez Katie) 2008 (Rozwód)
2009 #5473 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Plaża Malibu) 2009 (Ślub był nieważny)
2009 #5505 Katie Logan i Nick Marone Przerwany (Przez Jackie i Bridget)
2009 #5593 Bridget Forrester i Doninick Marone Małżeństwo 2010 (Rozwód)
2009 #5599 Jacqueline Payne i Owen Knight Małżeństwo (Hawaje; Nick się spóźnił); (2011 – odnowienie przysięgi) Nadal
2009 #5619 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Przerwany (Przez Brooke)
2009 #5645 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Korygacja błędu w licencji małżeńskiej) 2011 (Rozwód)
2009 #5692 Katie Logan i Bill Spencer Jr Małżeństwo (2011 – odnowienie przysięgi małżeńskiej) 2013 (Rozwód)
2010 #5784 Taylor Hamilton i Whip Jones Małżeństwo (Mimo przerwania przez Ridge'a) 2011 (Rozwód)
2011 #5997 Donna Logan i Justin Barber Małżeństwo 2011 (Rozwód)
2011 #6105 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Przerwany (Przez Stephanie)
2011 #6172 Steffy Forrester i Liam Spencer Małżeństwo 2012 (Rozwód)
2012 #6259 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Przez Ridge'a; Steffy nie zgodziła się na unieważnienie)
2012 #6277 Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo (Udzielone przez Gladys Pope) 2012 (Śmierć Stephanie)
2012 #6351 Hope Logan i Liam Spencer Małżeństwo (Włochy) 2012 (Małżeństwo nieważne w USA)
2012 #6370 Dayzee Leigh i Marcus Forrester Małżeństwo Nadal
2012 #6391 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Przez Hope)
2012 #6406 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo 2012 (Ślub nie został zalegalizowany)
2013 #6514 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Przez Taylor i Steffy)
2013 #6555 Steffy Forrester i Liam Spencer Małżeństwo 2013 (Unieważnienie)
2013 #6711 Caroline Spencer i Rick Forrester Małżeństwo Nadal
2013 #6725 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Hope uciekła)
2014 #6767 Brooke Logan i Ridge Forrester Przerwany (Katie udała, że ma atak serca)

Oglądalność na przestrzeni lat Edytuj

Od swojego debiutu w 1987 roku do sezonu 1988-1989 serial zajmował 8 miejsce pod względem oglądalności (wśród oper mydlanych z pasma daytime). W sezonie 1989-1990 i 1991-1992 serial zajmował już 6 pozycję. W latach 1992-1993 Moda na sukces wskoczyła na trzecie miejsce. W latach 1993-1994 i 1994-1995 zajmowała czwartą pozycję. Od okresu 1995-1996 do okresu 1998-1999 Moda na sukces zajmowała trzecie miejsce. Od sezonu 1999-2000 aż do dziś jest na drugim miejscu pod względem liczby widzów. Serial ma najstarszą widownię spośród amerykańskich oper mydlanych z pasma daytime[9].

Odcinek o rekordowo niskiej oglądalności (USA; niepowtórkowy) został wyemitowany 15 kwietnia 2010 roku. Przed telewizorami zgromadziło się wówczas 2.691.000 widzów[10].

Związek z Żarem młodości Edytuj

Bellowie, twórcy serialu Moda na sukces, w 1973 roku, stworzyli serial The Young and The Restless, w Polsce znany jako Żar młodości. Dość częstym zjawiskiem, jest pojawianie się tych samych postaci w obu serialach (ang. crossover). Skrzyżowania akcji obu seriali okazały się udane i przysporzyły Modzie... ponad milion widzów. Oto przykłady crossoverów:

Aktor Postać Lata w B&B Lata w Y&R Opis wątku
Kimberlin Brown Sheila Carter 1992–1998, 2002, 2003 1990–1992, 2005–2006 Jedna z barwniejszych postaci Mody na sukces; w 1992 roku Bell zaaranżował śmierć Sheili w Geona City i przeniósł ją do Los Angeles, gdzie wdawała się w związki z wieloma mężczyznami (była żoną Erica Forrestera i Jamesa Warwicka), wielokrotnie popełniała przestępstwa, nieomal przyczyniła się do śmierci Taylor , Ridge'a i Stephanie oraz zmagała się ze swoją odwieczną przeciwniczką z Geona City, Lauren Fenmore, bliską znajomą Forresterów, która zastrzeliła Sheilę w 2007 roku.
Marilyn Alex Molly Carter 1992, 1993, 1997–1998 1991–1993, 1995 Matka Sheili Carter. Przyjechała do L.A., aby odwiedzić córkę, którą wcześniej uznawała za zmarłą w pożarze, a która teraz jest związana z Erikiem. Powróciła do Geona City, aby przeprosić Lauren Fenmore w imieniu córki. Pojawiła się ponownie w L.A., gdy Sheila chciała związać się z Jamesem Warwickiem.
John McCook Eric Forrester 1987– 1993, 1995, 2005, 2008, 2013 W 1993 roku, zadzwonił do Lauren Fenmore, aby zaprosić ją do Los Angeles. W 1995 roku, zadzwonił do Sheili, by poinformować ją o przyjeździe Fenmore. W 2005 roku najpierw pojawił się w Y&R, aby ostrzec Michaela Baldwina przed Sheilą, a potem zjawił się na ślubie Lauren. W 2008 roku rozmawiał z Ashley i Jackiem. W 2013 r. Eric pojawił się na ślubie Nikki i Victora.
Don Diamont Brad Carlton 1993 1985–1996, 1998–2009 Brad przyjechał do L.A. w 1993 roku, aby ukraść Sheili zdjęcia, kompromitujące jego i Lauren. Zmarł w 2009.
Susan Flannery Stephanie Douglas Forrester 1987–2012 1993 Stephanie pojawiła się w Geona City, aby poinformować Lauren o ślubie Erica i Sheili. Zmarła w 2012 roku.
Tracey E. Bregman Lauren Fenmore Baldwin 1993, 1995–1999, 2002, 2004, 2007 1983–1995, 2000, 2001– Zakochała się w Ericu Forresterze, Ridge'u Forresterze oraz Jamesie Warwicku. W 2002 pojawiła się, gdy pomagała Sally i Ridge'owi. W 2004, Massimo Marone zażądał od Lauren, aby potwierdziła, że widziała się z jego żoną, Jackie. Lauren skłamała, że tak, a w rzeczywistości, Jackie zdradzała męża z Deaconem Sharpe'em. Lauren rozmawiała również z Erikiem. Powróciła również w 2007, aby ostrzec Forresterów przed Jackie i Nickiem. Lauren toczyła też wiele walk ze swoją odwieczną rywalką – Sheilą Carter, którą zastrzeliła w 2007 roku, w Żarze....
Peter Barton Dr Scott Grainger 1993 1987–1993 Umierający, ówczesny mąż Lauren Fenmore. Spotkał się z Sheilą podczas jej podróży poślubnej z Erikiem i przebaczył jej wszystkie występki.
Ian Buchanan Dr James Warwick 1993–1998, 2004, 2008, 2009, 2011 1995 W 1995 roku, James pojawił się w Y&R, dzwoniąc do Lauren.
Katherine Kelly Lang Brooke Logan 1987– 1998, 2007 W 1998 roku rozmawiała z Jackiem Abbottem, Victorem Newmanem oraz Bradem Carltonem, a później rozmawiała przez telefon z Cane'em Ashbym − ówczesnym, fałszywym mężem Amber Moore.
Peter Bergman Jack Abbott 1998 1989– Rozmawiał z Brooke, Ridge'em i Erikiem, na temat "Sypialni Brooke". Jack Abbott jest bratem Ashley Abbott, która również jest postacią Żaru..., i która zagrała też w Modzie....
Eric Braeden Victor Newman 1999 1980– Flirtuje z Brooke Logan, która chciała wzbudzić tym zazdrość w Ridge'u Forresterze.
Aaron Lustig Dr Tim Reid 2001 1996–1997, 2012 Lekarz. Przeniósł się do L.A., gdzie współpracował z Morgan, pomógł jej więzić Taylor Hayes Forrester. Zmarł w 2012 roku.
Susan Seaforth Hayes Joanna Manning 2003 1984–1989, 2005, 2006, 2010 Matka Lauren Fenmore. Pojawiła się w L.A. i rozmawiała ze swoją przyjaciółką Jackie Payne.
Jeanne Cooper Katherine Chancellor 2005 1973–2013 Pojawiła się w Modzie..., aby pomóc Stephanie Forrester w odzyskaniu kontroli nad Forrester Creations. Zmarła w 2013 roku.
Adrienne Frantz Amber Moore 1997–2005, 2010–2012 2006–2010, 2013 Intrygantka i była żona Ricka Forrestera; przeniosła się do Geona City. Do Los Angeles, a tym samym do Mody na sukces, wróciła w 2010 roku. W 2013 roku pojawiła się w Genoa City, by powspominać zmarłą Katherine Chancellor.
Eileen Davidson Ashley Abbott 2007–2008 1982–1989, 1999–2007, 2008–2012, 2013 Była związana z Rickiem Forresterem, Ridge'em Forresterem i Stormem Loganem. W 2008 roku Ashley powróciła do Żaru.... W 2012 roku wyjechała do Nowego Jorku i zniknęła z ekranu. Powróciła goscinnie w 2013 roku.
Beth Maitland Tracy Abbott Connolly 2007 1982–1996, 1999, 2001–2003, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 Siostra Ashley. Kobiety rozmawiały przez telefon.
Darcy Rose Byrnes Abby Carlton 2007–2008 2003–2007, 2008 Córka Ashley Abbott. Przeniosła się z matką do L.A.
Lauralee Bell Christine Blair 2007 1983–2006, 2010– Była adwokatką, broniącą Ridge'a w sprawie śmierci Shane'a. Aktorka jest córką twórców obydwu soap oper.
Lesli Kay Felicia Forrester 2005–2009, 2010, 2011, 2012 2008 Pomagała w pracy nad magazynem "Restless Style". Nawiązała flirt z Nicholasem Newmanem.
Sean Kanan Deacon Sharpe 2000–2005, 2012 2009–2012 Jako handlarz dziełami sztuki, za pomocą nieczystych zagrywek, próbował zdobyć dawną miłość − Amber Moore. Ożenił się z Nikki Newman, ale szybko się rozstali. W maju 2012, Deacon powrócił na krótko do Los Angeles, a tym samym do Mody na sukces.
Tonya Lee Williams Olivia Barber Winters 2011 1990–2005, 2007– Kuzynka Justina Barbera, pojawiła się na jego ślubie z Donną Logan.
Ramona Bruland Ramona 2011, 2012 2011 Prezenterka telewizyjna. Knuła z Billem Spencerem Juniorem przeciwko Hope Logan.
Zack Conroy Oliver Jones 2010− 2013 Fotograf w Forrester Creations. Pojawił się w Y&R, gdzie poprowadził sesję zdjęciową.

Wielu aktorów serialu Moda na sukces, zagrało w Żarze młodości całkiem inne postacie.

Aktor Postać w B&B Postać w Y&R
John McCook Eric Forrester (1987–) Lance Prentiss (1976–1980)
Darlene Conley Sally Spectra (1988–2006) Rose DeVille (1979–1980, 1986–1987, 2000)
Greg Wrangler Ron Deacon (1987) Steve Connolly (1992–1994, 2001, 2009)
Peter Brown Blake Hayes (1991–1992) Robert Laurence (1981–1982, 1989–1991)
Katherine Kelly Lang Brooke Logan Forrester (1987–) Gretchen (1981)
Jim Storm Bill Spencer Sr (1987–1994, 1997, 2000, 2003, 2009) Neil Fenmore (1983–1986)
Marla Adams Elizabeth "Beth" Henderson Logan (1991) Dina Mergeron (1983–1986, 1991, 1996, 2008)
Andrea Evans Tawny Moore (1999–2000, 2010–2011) Patty Williams (1983–1984)
Lauren Koslow Margo Lynley (1987–1992, 2002) Lindsey Wells Abbott (1984–1986)
Don Diamont Bill Spencer Jr (2009–) Bradley Carlton (1985–1996, 1998–2009)
Barbara Crampton Margaret "Maggie" Forrester (1995–1998) Leanna Randolph (1987–1993, 1998–2002, 2006–2007)
Shari Shattuck Heather Thomson (1992) Ashley Abbott (1996–1999)
Heather Tom Katie Logan (2007–) Victoria Newman (1991–2003)
Ashley Jones Bridget Forrester (2004–2010, 2011, 2012, 2013) Megan Dennison Viscardi (1997–2001)
Jennifer Gareis Donna Logan (2006–) Grace Turner (1997–2002, 2004)
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (2001–2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2012) Veronica Martin Landers (1997)
Gladys Jimenez Carmen Arena (2000–2001) Ramona Caceres (1999–2000, 2002)
Rick Hearst Whip Jones (2002, 2009–2011) Matt Clark (2000–2001)
Robert Pine Stephen Logan (1988, 1994, 1996, 1997, 2000, 2001) Jim (2008)

Moda na sukces poza Stanami Zjednoczonymi Edytuj

Moda na sukces jest najpopularniejszą amerykańską operą mydlaną na świecie, oglądaną przez około 26,2 miliony widzów w 140 krajach[4][11]:

 • Angielski – The Bold and the Beautiful (nazwa ta jest używana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz Holandii)
 • Arabski – الجريء و الجميلات
 • Bułgarski – Дързост и красота
 • Czeski – Báječní a bohatí
 • Duński – Glamooour
 • Estoński – Vaprad ja ilusad
 • Fiński – Kauniit ja rohkeat
 • Francuski – Top Models / Top Modèles / Amour, Gloire et Beauté
 • Grecki – Τóλμn και Γoητεíα
 • Hebrajski – היפים והאמיצים
 • Hiszpański – Belleza y poder
 • Islandzki – Glæstar Vonir
 • Kataloński – Bellesa i poder
 • Litewski – Žavūs ir drąsūs
 • Łotewski – Hameleonu rotaļas
 • Niemiecki – Reich und Schön, wcześniej Fashion Affairs
 • Norweski – Glamour
 • Perski – جسور و زیبا
 • Portugalski – Malha de Intrigas
 • Rosyjski – Дерзкие и красивые
 • Rumuński – Dragoste si putere
 • Serbski – Одважни и лепи
 • Szwedzki – Glamour
 • Turecki – Cesur ve Güzel
 • Węgierski – Gazdagok és szépek
 • Włoski – Beautiful

Moda na sukces w Polsce Edytuj

Emisja serialu Edytuj

Pierwszy odcinek Mody na sukces w Polsce, został wyemitowany 5 września 1994 w TVP1, o godz. 8:00. Odcinek powtórzono tego samego dnia, o godz. 16:00. Emisja rozpoczęła się od #216 odcinka, ponieważ uznano, iż fabuła z pierwszych odcinków zbytnio odbiega od realiów polskiej rzeczywistości. Mimo to odcinki były numerowane od #1 – numery według polskiej numeracji były niższe o 215 niż w numeracji oryginalnej. Odcinki emitowane były trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki o godz. 8:00. Odcinki powtarzano w tych samych dniach, o godz. 16:00.

Od 24 czerwca 1996 roku, serial emitowano już 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. 23 lipca 1996 roku, stacja postanowiła zakończyć emisję serialu na odc. #260 (#475). 23 września, Moda na sukces wróciła na antenę. Odcinki były emitowane od poniedziałku do piątku, o godz. 8:00, bez popołudniowych powtórek. Od 18 listopada, serial zaczęto emitować o godz. 17:25, od poniedziałku do czwartku.

Od 1 września 1997 roku, serial przesunięto na godz. 16:15. Od 21 listopada, Moda na sukces zaczęła być również pokazywana w piątki.

W latach 1998-2001 kilkakrotnie przenoszono emisję serialu na różne pory. Od 28 września 1998, emisję przesunięto na godz. 16:00, a od 12 października, na godz. 16:30. Od 28 czerwca 1999, serial ponownie przesunięto na godz. 16:15. Od 1 września, emisję przesunięto na godz. 18:00. 30 listopada, wyświetlono #1000 (#1215) odcinek serialu. Od 26 czerwca 2000 roku, Modę na sukces przeniesiono na godz. 15:35. Od 4 do 8 września emisję serialu zawieszono. Moda na sukces wróciła 11 września. Serial emitowano odtąd o godz. 16:30. Od 10 września 2001, serial przenoszono na godz. 16:00 oraz 16:15. Od 24 września 2001, serial regularnie emitowano o godz. 16:30.

Od 5 października 2002 roku, Moda na sukces zaczęła być również pokazywana w soboty.

Od 9 czerwca 2003 roku, emisję premierowych odcinków przeniesiono na godz. 7.10. Powtórki odcinków emitowano w tych samych dniach, o godz. 16:30. 20 sierpnia 2003, wyemitowano #2000 (#2215) odcinek serialu. Od 10 września, premierowe odcinki przesunięto na godzinę 16:25, zaprzestając emisji porannej. Od 13 października, emisję premierowych odcinków przeniesiono na 8:25. Powtórki odcinków emitowano w tych samych dniach, o godz. 16:30.

Od 19 do 30 kwietnia 2004 roku, premierowe odcinki przesunięto na godzinę 16:25, zaprzestając emisji porannej. Od 5 maja 2004, premierowe odcinki ponownie nadawane były o godz. 8:20, natomiast powtórki emitowano w tych samych dniach, o godz. 16:25. Od 6 września, premierowe odcinki nadawane były o godz. 10:20.

Od 28 lutego 2005, emisję powtórkowych odcinków przeniesiono na 15:35. Od 27 czerwca, premierowe odcinki emitowano o godz. 8:15, a powtórki, w tych samych dniach o godz. 16:00. Od 5 września, emisję powtórek przesunięto na godz. 16:25. Od 2 stycznia 2006 roku, serial zaczęto emitować po dwa odcinki dziennie, od godz. 16:00. Wycofano emisje poranne oraz zaprzestano emisji w soboty. Od 2 marca, emitowano odcinki powtórkowe, następnego dnia powszedniego, od godz. 5:00. Od 5 czerwca, wycofano emisje porannych powtórek. Od 10 czerwca, wznowiono emisje w soboty, po jednym odcinku, o godz. 15:55. Od 4 września, ponownie wprowadzono odcinki powtórkowe, od godz. 5:00. Ponownie wycofano emisje w soboty. 6 września wyemitowano #3000 (#3215) odcinek serialu.

Od 2 stycznia 2007, emisję powtórkowych odcinków przeniesiono na godz. 12:10. Od 25 czerwca, powtórki przeniesiono na godz. 5:15. Od 30 czerwca, zaczęto emisje w soboty, po dwa odcinki. Od 3 września, odcinki powtórkowe przeniesiono na godz. 8:30. Wycofano emisje w soboty. W 2007 roku, TVP1 przygotowała specjalny reportaż, zatytułowany Moda na modę, który poświęcony był obchodom 20-lecia istnienia serialu.

Od 3 stycznia 2008, powtórki odcinków emitowano o godz. 11:10. Od 12 kwietnia, wznowiono emisję w soboty, po jednym odcinku. Od 23 czerwca, powtórki wyświetlano o godz. 5:15, a odcinki premierowe od godz. 17:40. Zawieszono emisje w soboty. Od 11 do 22 sierpnia chwilowo zawieszono emisję porannych powtórek. O 1 września, premierowe odcinki ponownie były nadawane od godz. 16:00. 12 września wyemitowano #4000 (#4215) odcinek serialu. Od 22 września zaprzestano emisji porannych. Od 6 października, powtórki emitowano od godz. 10:00. Od 11 października, wznowiono emisję w soboty, po dwa odcinki.

Od 19 stycznia 2009, zawieszono emisję powtórek. Od 2 marca, powtórki emitowano od godz. 11:05, a premiery od 15:55. Od 30 marca, zawieszono emisję powtórek. Od 22 czerwca, Modę na sukces emitowano po jednym odcinku, o godz. 18:20. Zawieszono emisję powtórek i odcinków w soboty. Od 31 sierpnia, przywrócono dwa odcinki od godz. 16:05.

Od 2 marca 2010 roku, wciąż emitowano dwa odcinki dziennie. Jednak pierwszy wyświetlany był o godz. 14:30, a drugi o 15:20. 12 maja 2010 wyemitowano #5000 odcinek serialu. Przy tej okazji, numeracja odcinków została skorygowana. Od 7 czerwca, pierwszy odcinek wyświetlany był o godz. 16:20, a drugi o 17:35. Od 30 lipca, emitowano już tylko jeden odcinek, o godz. 16:25. Od 6 września, wznowiono emisję dwóch odcinków, od 15:35. Od 19 października, wznowiono emisję powtórek, od godz. 5:05. Od 25 października, serial emitowano od godz. 15:50.

Od 30 maja 2011 roku, zawieszono emisję dwóch odcinków. Wyświetlano po jednym odcinku, o godz. 16:05. Od 13 czerwca, zawieszono emisję Mody na sukces na okres wakacji. Serial wrócił na antenę 5 września. Emitowano jeden odcinek, o godz. 16:20. Powtórki wyświetlano następnego dnia powszedniego o godz. 4:50.

Od 9 stycznia 2012, odcinki premierowe przesunięto na godz. 16:30, a powtórki na 5:15. Od 5 marca 2012, premierowe odcinki emitowano o godz. 10:55. Powtórki wyświetlano w soboty i niedziele, o wczesnych porach. Od 8 czerwca 2012, ponownie zawieszono emisję Mody na sukces na czas wakacji, choć planowano emitować go o godz. 15:20. Serial wrócił na antenę 3 września, o godz. 16:30. Powtórki przeniesiono na godz. 11:00.

Od 3 stycznia 2013, powtórki emitowane są o godz. 11:30, a premierowe odcinki o godz. 16:25. Serial po raz trzeci został zawieszony na czas wakacji. Ostatni odcinek przed przerwą został wyemitowany 29 maja 2013 roku. Serial wrócił na antenę 2 września. Odcinki emitowane są od poniedziałku do czwartku o godz. 14:30, a powtórki w weekendy, o wczesnych porach.

Od 2 stycznia 2014 roku, serial emitowany jest od wtorku do piątku o tej samej porze. Od 3 marca 2014, emisję powtórek przeniesiono na dni powszednie, na godz. 10:30.

Różnica odcinków Edytuj

Ponieważ TVP1 rozpoczęło emisję 6 lat po premierze odcinków w Stanach Zjednoczonych, fabuła odcinków w Polsce i USA nie pokrywała się. Dodatkowo, od września 1994 do czerwca 1996, serial emitowano tylko trzy razy w tygodniu. Pokazywanych było ok. 120 odcinków rocznie, co przy tempie produkcji w USA (ok. 250 odcinków rocznie) powodowało zwiększanie się różnicy czasowej pomiędzy wydarzeniami z odcinków emitowanych na CBS i TVP.

W 2002 roku, ze względu na ogromną popularność serialu, postanowiono emitować go również w soboty. Od 2 stycznia 2006 roku, serial zaczęto emitować po dwa odcinki dziennie, często również w soboty (ok. 450 odcinków rocznie), co spowodowało zmniejszenie się różnicy do 2 lat i 5 miesięcy (ok. 600 odcinków). W czerwcu 2011 roku, po raz pierwszy w historii, zawieszono emisję serialu, na okres wakacji. Aby zapobiec sytuacji z Niemiec, gdzie serial przestał być nadawany z powodu zbyt małej różnicy pomiędzy odcinkami emitowanymi na CBS i ZDF[12], od września 2011 serial ponownie zaczął być pokazywany w TVP1 pięć razy w tygodniu, po jednym odcinku.

Niemal od początku emisji w Polsce, Moda na sukces była nadawana na TVP1 o godzinie 16:00, co przez lata stanowiło stały element jej ramówki[13]. W 2010 zaczęła się jednak zmieniać godzina emisji serialu - najpierw były to drobne zmiany (na 16:05 i 15:55), lecz w 2010 przeniesiono godzinę emisji na 14:30, co spowodowało znaczny spadek oglądalności[14]. Po raz pierwszy w historii, serial został też zdjęty na okres wakacji w 2011, co było dowodem na to, że Moda na sukces nie jest już tak ważnym elementem ramówki i straciła swoją pozycję z lat 90. W marcu 2012 roku, serial całkowicie przeniesiono z pasma godzin popołudniowych, na godz. 11:00. Zmiana jeszcze bardziej pogorszyła sytuację, gdyż serial oglądało średnio 600 tys. osób[15]. Chociaż w wakacje 2012, planowano przywrócić emisję serialu na godz. 15:20, ostatecznie, ponownie postanowiono zdjąć serial na okres wakacji. Mimo, iż po przerwie serial wrócił na antenę o godz. 16:30, nie zwiększyło to aż tak bardzo liczby widzów. Od września 2013 roku serial jest emitowany już tylko cztery razy w tygodniu.

Obecnie różnica wynosi 3 lata i 4 miesiące (839 odcinków) – w Polsce pokazywane są teraz odcinki z grudnia 2010[16].

Od 12 maja 2009 roku, odcinki Mody na sukces z TVP1, można oglądać również za pośrednictwem Internetu, na stronie TVP[17].

Tłumaczami serialu na język polski dla TVP1 są obecnie:

 • Anna Jeziorska,
 • Barbara Okólska.

Wcześniej tłumaczyli także:

 • Jadwiga Cichocka,
 • Tomasz Magier,
 • Piotr Andrzej Majewski,
 • Beata Pacak,
 • Agnieszka Sobkowska,
 • Anna Wojtaś.

Lektorem od samego początku nadawania serialu w TVP jest Stanisław Olejniczak.

Obsada Edytuj

Dla ujednolicenia, lata występowania bohaterów serialu dotyczą odcinków premierowych, nadawanych w stacji CBS. Kolejność postaci, według napisów końcowych serialu.

Emisja w Polsce (grudzień 2010) Edytuj

Główna obsada Edytuj

Aktor Rola Lata występowania
Texas Battle Marcus Forrester 2008–2013
Brandon Beemer Owen Knight 2008–2012
Sarah Joy Brown Agnes Jones 2009–2011
Scott Clifton Liam Cooper 2010–
Zack Conroy Oliver Jones 2010–
Don Diamont Bill Spencer Jr 2009–
Lesley-Anne Down Jacqueline Marone Knight 2003–2012
Susan Flannery Stephanie Douglas Forrester 1987–2012
Adrienne Frantz Amber Moore 1997–2005, 2010–2012
Jennifer Gareis Donna Logan (#2) 2006–
Adam Gregory Thomas Forrester (#3) 2010–2013, 2014
Rick Hearst Whip Jones 2002, 2009−2011
Katherine Kelly Lang Brooke Logan Forrester (#1) 1987–
Krystolyn Lloyd Dayzee Leigh 2010–
Kyle Lowder Rick Forrester (#4) 2007–2010, 2011
Kimberly Matula Hope Logan (#2) 2010–
John McCook Eric Forrester 1987–
Alley Mills Pamela Douglas 2006–2007, 2008–
Ronn Moss Ridge Forrester (#1) 1987–2012
Heather Tom Katie Logan Spencer (#2) 2007–
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes Jones (#1) 1990–2002, 2004, 2005–2013, 2014
Jack Wagner Dominick Marone 2003–2012
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester (#2) 2008–2010, 2011–2013

Występujący gościnnie Edytuj

Aktor Rola Lata występowania
Andrew Collins Jarrett Maxwell 2004, 2005, 2006, 2007, 2008–
Patrick Duffy Stephen Logan (#2) 2006–2011
Ciara Hanna Summer 2010–2011
Winsor Harmon Thorne Forrester (#3) 1996–
Aaron D. Spears Justin Barber 2009–
Stephanie Wang Madison 2007–

Przyszłe zmiany w obsadzie Edytuj

Aktor Rola Status Odcinek
Cece Tsou Brio powróci gościnnie 4 kwietnia 5958
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 10 kwietnia 5961
Mick Cain CJ Garrison powróci gościnnie 22 i 23 kwietnia 5967 i 5968
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 25 i 29 kwietnia 5970 i 5971
Andrea Evans Tawny Moore powróci 30 kwietnia 5972
Sean Whalen Carl Ferret powróci 5993
Yvette Freeman Dr Daphne Lewis odejdzie 5999
Sarah Joy Brown Agnes Jones odejdzie 6001
A. Martinez Dr Ramon Montgomery pojawi się 6002
Jacqueline Hahn Dr Caspary powróci 6004
Kyle Lowder Rick Forrester (#4) odejdzie 6008
Dan Martin por. Brad Baker powróci gościnnie 6010 i 6012
A. Martinez Dr Ramon Montgomery odejdzie 6015
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 6065
Ciara Hanna Summer odejdzie 6067
Jacqueline Hahn Dr Caspary powróci 6091
Sean Whalen Carl Ferret odejdzie 6096
Andrea Evans Tawny Moore odejdzie 6096
Rick Hearst Whip Jones odejdzie 6117
Terry Pheto Dr Malaika Maponya pojawi się 6124
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 6135
Terry Pheto Dr Malaika Maponya odejdzie 6145
Jacob Young Rick Forrester (#2) powróci 6161
Othello R. Clark Othello Clarke pojawi się 6170
Oliver Sharpe Oliver Sharpe pojawi się 6170
Ramona Bruland Ramona pojawi się 6170
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6173
Oliver Sharpe Oliver Sharpe odejdzie 6173
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6173
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) powróci 6177
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) odejdzie 6179
Patrick Duffy Stephen Logan (#2) odejdzie 6180
Beau Davidson on sam powróci gościnnie 6195
Gina Rodriguez Beverly pojawi się 6206
Todd McKee Jake MacLaine powróci 6209
Teodora Greece Alison Montgomery pojawi się 6209
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) powróci gościnnie 6212
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6223
Jesus Ruiz Dr Rivera pojawi się 6231
Jesus Ruiz Dr Rivera odejdzie 6234
A. Martinez Dr Ramon Montgomery powróci 6238
A. Martinez Dr Ramon Montgomery odejdzie 6244
Gina Rodriguez Beverly odejdzie 6257
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) powróci gościnnie 6270 i 6271
Lesley-Anne Down Jacqueline Marone Knight odejdzie 6271
Jack Wagner Dominick Marone odejdzie 6271
Brandon Beemer Owen Knight odejdzie 6271
Phyllis Diller Gladys Pope powróci gościnnie 6276 i 6277
Hillary B. Smith Dr Stacy Barton pojawi się 6277
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6286
Joanna Johnson Karen Spencer powróci gościnnie 6288
Linsey Godfrey Caroline Spencer pojawi się 6288
Oliver Sharpe Oliver Sharpe powróci 6306
Ramona Bruland Ramona powróci 6306
Othello R. Clark Othello Clarke powróci gościnnie 6309 i 6310
Oliver Sharpe Oliver Sharpe odejdzie 6311
Jon Hensley Dr Meade pojawi się 6313
Jon Hensley Dr Meade odjedzie 6314
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6315
Joanna Johnson Karen Spencer powróci 6323
Crystal Chappell Danielle pojawi się 6324
Adrienne Frantz Amber Moore odejdzie 6324
Hillary B. Smith Dr Stacy Barton odejdzie 6328
Sean Kanan Deacon Sharpe powróci 6329
Sean Kanan Deacon Sharpe odejdzie 6352
Joanna Johnson Karen Spencer odejdzie 6355
Todd McKee Jake MacLaine odejdzie 6363
Jon Hensley Dr Meade powróci 6368
Dan Martin por. Brad Baker powróci 6368
Mykel Shannon Jenkins Charlie Baker powróci 6369
Mykel Shannon Jenkins Charlie Baker odejdzie 6373
Dan Martin por. Brad Baker odejdzie 6379
Ramona Bruland Ramona powróci 6385
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6385
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6388
Ronn Moss Ridge Forrester (#1) odejdzie 6407
Sean Kanan Deacon Sharpe powróci 6408
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6419
Sean Kanan Deacon Sharpe odejdzie 6424
Yvette Freeman Dr Daphne Lewis powróci 6426
Yvette Freeman Dr Daphne Lewis odejdzie 6428
Fabio Lanzoni Fabio powróci gościnnie 6437
Taja V. Simpson Adele pojawi się gościnnie 6440
Oliver Sharpe Oliver Sharpe powróci gościnnie 6445
Ramona Bruland Ramona powróci gościnnie 6445 i 6446
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci 6447
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) powróci 6447
Paulo Benedeti Antonio Dominguez powróci gościnnie 6448 i 6449
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) odejdzie 6449
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) odejdzie 6458
Susan Flannery Stephanie Douglas Forrester odejdzie 6466
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6476
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) powróci gościnnie 6476
Paulo Benedeti Antonio Dominguez powróci gościnnie 6476
Terry Pheto Dr Malaika Maponya powróci gościnnie 6480 i 6481
Joanna Johnson Karen Spencer powróci 6482
Joanna Johnson Karen Spencer odejdzie 6484
Crystal Chappell Danielle odejdzie 6484
Karla Mosley Maya Avant pojawi się 6493
Lawrence Saint-Victor Carter Walton pojawi się 6500
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 6531
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6540
Dan Martin por. Brad Baker powróci gościnnie 6540, 6541 i 6559
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6564
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6571
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6573
Jon Hensley Dr Meade odejdzie 6590
Andy Zuno Rafael pojawi się 6598
Darin Brooks Wyatt Fuller pojawi się 6599
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes odejdzie 6607
Joanna Johnson Karen Spencer powróci 6612
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester Spencer odejdzie 6614
Rena Sofer Quinn Fuller pojawi się 6614
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6616
Joanna Johnson Karen Spencer odejdzie 6620
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6643
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6645
Taja V. Simpson Adele powróci 6647
Todd McKee Jake MacLaine powróci 6653
Adam Gregory Thomas Forrester (#3) odejdzie 6653
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester Spencer powróci gościnnie 6668 i 6669
Todd McKee Jake MacLaine odejdzie 6673
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6677 i 6678
Dick Christie Charlie Webber pojawi się 6680
Texas Battle Marcus Forrester odejdzie 6681
Ramona Bruland Ramona powróci 6687
Oliver Sharpe Oliver Sharpe powróci gościnnie 6691 i 6692
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6692
Dan Martin por. Brad Baker powróci gościnnie 6693
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6694
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6694
Ashlyn Pearce Alexandria Forrester (#2) pojawi się 6704
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester (#2) powróci 6719
Jacqueline Hahn Dr Caspary powróci gościnnie 6720
Thorsten Kaye Ridge Forrester (#3) pojawi się 6720
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester (#2) odejdzie 6725
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6727
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) powróci gościnnie 6727
Paulo Benedeti Antonio Dominguez powróci gościnnie 6727
Mace Coronel RJ Forrester (#3) pojawi się 6727
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes powróci gościnnie 6773
Adam Gregory Thomas Forrester (#3) powróci gościnnie 6773
Schae Harrison Darla Einstein Forrester powróci gościnnie 6785 i 6788

Emisja w USA Edytuj

Główna obsada Edytuj

Aktor Rola Lata występowania
Darin Brooks Wyatt Spencer 2013−
Scott Clifton Liam Spencer 2010–
Don Diamont Bill Spencer Jr 2009–
Jennifer Gareis Donna Logan (#2) 2006–
Linsey Godfrey Caroline Spencer Forrester 2012–
Thorsten Kaye Ridge Forrester (#3) 2013–
Katherine Kelly Lang Brooke Logan (#1) 1987–
Kimberly Matula Hope Logan (#2) 2010–
John McCook Eric Forrester 1987–
Alley Mills Pamela Douglas 2006–2007, 2008–
Karla Mosley Maya Avant 2013–
Ashlyn Pearce Alexandria Forrester (#2) 2013–
Lawrence Saint-Vincent Carter Walton 2013–
Rena Sofer Quinn Fuller 2013–
Heather Tom Katie Logan (#2) 2007–
Jacob Young Rick Forrester (#2) 1997–1999, 2011–

Występujący gościnnie Edytuj

Aktor Rola Lata występowania
Zane Achor William Logan Spencer 2013–
Dick Christie Charlie Webber 2013–
Andrew Collins Jarrett Maxwell 2004, 2005, 2006, 2007, 2008–
Zack Conroy Oliver Jones 2010–
Teodora Glücksburg Alison Montgomery 2011–
Winsor Harmon Thorne Forrester (#3) 1996–
Kristolyn Lloyd Dayzee Leigh Forrester 2010–
Aaron D. Spears Justin Barber 2009–
Taja V. Simpson Adele 2012, 2013–
Stephanie Wang Madison 2007–

Przyszłe zmiany w obsadzie[18] Edytuj

Aktor Rola Status Odcinek
Schae Harrison Darla Einstein Forrester powróci gościnnie 7 kwietnia 6797
Joanna Johnson Karen Spencer powróci gościnnie 17 i 18 kwietnia 6805 i 6806
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes powróci 25 kwietnia 6811
Sean Kanan Deacon Sharpe powróci 13 czerwca

Linki zewnętrzne Edytuj

Przypisy Edytuj

 1. The Bold and the Beautiful on CBS.com
 2. The Bold and the Beautiful TV Show – The Bold and the Beautiful TV Series:: The Bold and the Beautiful TV:: The Bold and the Beautiful CBS
 3. "Moda na sukces" w Księdze rekordów Guinessa!
 4. 4,0 4,1 The World's Number One Show: CSI
 5. http://www.youtube.com/watch?v=kAb89wfM-JQ
 6. http://www.youtube.com/watch?v=hKSCQhAMSm8
 7. http://www.tvn24.pl/-1,1568975,0,1,uwolnic-nas-od-wojen-plemnikow,wiadomosc.html
 8. http://media2.pl/badania/58636-grzeszni-i-bogaci-to-klapa-tvn-u.html
 9. How Does Daytime Rank in Adults 18-49? We Got the Numbers – Soap Opera Network>
 10. Ratings: 'OLTL' & 'AMC' Reach New Lows – Soap Opera Network
 11. http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html?ticaid=5af45
 12. http://www.wunschliste.de/tvnews/12119
 13. http://www.filmweb.pl/user/Przemek/reviews/Godzina+16+00-4839
 14. http://web.archive.org/web/20100412112433/http://www.telemagazyn.pl/?
 15. Oglądalność - marzec 2012
 16. "The Bold and the Beautiful" (1987) – Episode list
 17. "Moda na sukces" w tvp.pl!
 18. http://soaps.sheknows.com/boldandbeautiful/comings_and_goings/
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.