Rain Man – amerykański film z 1988 roku należący do gatunku dramatu (przez niektóre źródła błędnie do komedii). Film ten poruszył ważny problem związany z osobami chorymi na autyzm (główna postać chorowała na Zespół Sawanta będący cięższą odmianą autyzmu). Film opierał się o życie Kim Peeka, najsłynniejszego sawanta w historii (zmarł w 2009) [2]. Życie i zachowanie Kim Peeka badał sam reżyser filmu Barry Levinson [3].

Film w Polsce ukazał się na DVD 29 września 2004 roku, a na Blu-Ray 8 lutego 2011.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Plakat filmu podczas premiery w Polsce

Charlie (w tej roli Tom Cruise), będący młodym yuppie z kłopotami finansowymi, otrzymuje wiadomość, iż jego ojciec, którego dawno porzucił, zmarł. W testamencie dowiaduje się, iż Charlie ma o 20 lat starszego brata Raymonda (w tej roli Dustin Hoffman). Raymond został zamknięty w zakładzie dla osób chorych na autyzm. Pomimo choroby (nie potrafi porozumiewać się z ludźmi oraz żyć wśród nich) w pamięci rozwiązuje skomplikowane zadania matematyczne i bardzo dużo zapamiętuje faktów. Ojciec zapisał 3 miliony dolarów Raymondowi, pomimo tego, iż Raymond nie wie do czego służą pieniądze. Charlie jest rozgoryczony faktem, że ojciec trzymał w tajemnicy życie Raymonda. Wykrada on brata z zakładu i razem wyruszają w podróż aby się poznać. Początkowo obok braci jedzie także dziewczyna Charliego. Ta jednak wynosi się z hotelu, do którego trafili, ponieważ dowiaduje się, iż Charlie go porwał. Już następnego dnia Charlie z szokiem odkrywa niezwykłą zdolność zapamiętywania faktów przez Raymonda (Raymond doczytał do litery G całą książkę telefoniczną). Ich wspólna wędrówka uświadomi Charliemu, że jego dotychczasowe życie było oparte na błędnych wartościach i fascynacjach. Dzięki zrozumieniu Raymonda, Charlie pomaga mu przybliżyć się do ludzi. Dzięki temu Raymond po raz pierwszy rozmawiał z kimś obcym, pocałował kobietę, grał w kasynie oraz kierował samochodem. Ostatecznie jednak powrócił do zakładu (pomimo tego, iż Charliemu powiedział, iż jest jego przyjacielem).


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.


Autyzm[edytuj | edytuj kod]

W Rain Man poruszono ważny temat związany z autyzmem. Osoba chora na autyzm nie potrafi komunikować się z ludźmi ani działać wśród nich otoczenia, ale jednocześnie potrafi zapamiętywać wiele faktów lub szybko się uczyć. Autyzm obecnie dzieli się na Zespół Sawanta (cięższą odmianę) oraz Zespół Aspergena (łagodniejszą odmianę). Na Zespół Sawanta obecnie choruje tylko około 200 ludzi. Na ZA choruje zaś 1 na 1000 ludzi (wśród osób chorych na ZA byli prawdopodobnie Izaak Newton i Albert Einstein). Różnienie choroby następuje dopiero w wieku dojrzewania. Wcześniej u dzieci może pojawić się tzw. autyzm dziecięcy łączący cechy obu chorób (więcej informacji).

Kim Peek[edytuj | edytuj kod]

Kim Peek - postać, na którym wzorował się film Rain Man

Postać, na której wzorowano się przy produkcji filmu był chory na Zespół Sawanta Kim Peek, Amerykanin. Zapamiętał na pamięć około 8000 książek (nieoficjalne źródła podają 11000), nazwy wszystkich dróg w USA i w Kanadzie, wszystkie numery kierunkowe i kody pocztowe w USA oraz odpowiadające im sieci telewizyjne i telekomunikacyjne. Zapamiętał większość utworów muzyki poważnej z datą i miejscem jej powstania oraz z datą urodzenia i śmierci twórcy. Potrafi również jednocześnie jednym okiem czytać jedną stronę a drugim drugą - nawet gdy książka jest do góry nogami.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

[4]

 • Dustin Hoffman w celu nauczenia się swojej roli musiał przebywać przez tydzień w zamkniętym budynku z osobami chorymi na autyzm.
 • Początkowo w rolę Raymonda miał zagrać Jack Nicholson, jednakże odrzucił ofertę.
 • Dustin Hoffman uważał, iż rola Charliego najlepsza by była dla Billa Murraya.
 • Dustin Hoffman miał zgrać postać Charliego Babbita, ale ostatecznie zdecydował się wystąpić w roli Raymonda. Zmienił zdanie po zobaczeniu Lesliego Lemke, który jest niewidomy i opóźniony w rozwoju, a potrafi zagrać całe koncerty na fortepianie wyłącznie ze słuchu.
 • Reżyser filmu sam występował w Rain Manie jako lekarz zakładu.
 • Postać spacerująca wokół zakładu, do którego zwracał się Charlie chorowała także na Zespół Downa (podobny wygląd do chorych oraz spacerowanie, będące główną czynnością chorych na te chorobę).
 • Film miał wyreżyserować Steven Spielberg, jednakże wycofał się z projektu, kiedy jego przyjaciel George Lucas poprosił go o pomoc przy realizacji trzeciej części Indiany Jonesa.
 • W końcowej scenie filmu, kiedy Raymond mówi do Charliego Charlie mój przyjaciel, Dustin Hoffman improwizował.
 • Scena kiedy Dustin Hoffman z niesamowitą dokładnością wymienia przerażającą listę katastrof lotniczych usunięto przez wszystkie linie lotnicze (gdzie film był pokazywany w samolotach) poza jedną. Firma QANTAS - uznała ze osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa jakie udało mu się uzyskać są znane pasażerom i pozwoliło zachować tę scenę.
 • Nazwiska, do których Raymond zapamiętał numery telefonicznej (Marsha i William Gottsegen), były nazwiskami teściów Hoffmana.
 • Film powstawał w Illnois (miasto Chicago), Indiana (miasteczko Metamora), Kalifornia (miasta Los Angeles i Santa Ana), Kentucky (miasta Covington i Newport oraz miasteczka Melbourne i Silver Grove), Nevada (Las Vegas), Ohio (Cincinnati) oraz Oklahoma (miasta El Reno, Guthrie i Oklahoma City, wspólnota Cogar i miasteczko Hinton).
 • Na początku zakładano, iż postać Charliego powinna mieć 56 lat.
 • Rain Man to pierwszy film z muzyką Hansa Zimmera, który powstał w Hollywood.

Błąd z filmu[edytuj | edytuj kod]

W filmie pojawił się tylko jeden błąd. Raymond często powtarzał, że jego bielizna pochodzi z firmy K-Martu leżącego w Cincinnati, na skrzyżowaniu ulic Burnett i Oak. W rzeczywistości, pod tym adresem figuruje hotel, w którym na początku ich przygody zatrzymała się trójka głównych bohaterów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.