FANDOM


Sean Connery, właśc. Thomas Sean Connery (ur. 25 sierpnia 1930 w Fountainbridge w okolicach Edynburga) – szkocki aktor.

W wieku 9 lat rozpoczął swoją pierwszą pracę - rozwoził mleko. Gdy miał 13 lat zakończył swoją edukację. Później pracował między innymi jako: ochroniarz, model, kulturysta. W siedemnastym roku życia wstąpił do wojska, lecz zwolniono go z powodu wrzodów żołądka. Jednym z pierwszych sukcesów Connery'ego było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie Mister Universum. Następnie dostał się do chórku marynarzy. Wtedy zaczął traktować aktorstwo jako sposób na oderwanie się od problemów świata. Zagrał też, mimo braku talentu tanecznego, małą rolę w musicalu "South Pacific". W środowisku teatralnym spotkał wielu ludzi oczytanych, wykształconych. Chcąc dorównać tym ludziom, zaczął dużo czytać. Przesiedział 18 miesięcy w bibliotece publicznej czytając klasyków. Później zmienił imię na Sean.

W 1961 roku Connery wygrał w castingu do roli Bonda pokonując przy tym m.in. Rogera Moore'a. Ian Fleming (autor książek o agencie 007) mówił, że inaczej wyobrażał sobie postać Bonda, jednak większość ludzi uważa, że Connery był najlepszą osobą do tej roli. W 1962 roku wyprodukowano pierwszy film z tej serii - Doktor No, który okazał się wielkim przebojem kinowym.

Sean po nakręceniu Doktor No ożenił się z Diane Cilento. Ślub wzięli na Gibraltarze. 11 stycznia 1963 roku urodziło się jedyne dziecko Connery'ego - Jason. Sean ma też 11-letniego wnuka.

Kolejne części "Bonda" dały więcej zysków. Po nakręceniu Żyje się tylko dwa razy ogłoszono, że Connery rezygnuje z roli agenta 007, przez co film mniej zarobił. Sean nie chciał być utożsamiany tylko z agentem 007. Przez 4 lata odpoczywał podczas m.in. gry w golfa, a także zagrał w kilku filmach. W 1971 roku Sean, zachęcony czekiem na ponad 1 milion dolarów, zagrał w kolejnym Bondzie - Diamenty są wieczne. Szybko okazało się, że film zarobił najwięcej z dotychczasowych produkcji. Zysk z filmu Connery przeznaczył na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, która pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.

W 2000 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety tytuł szlachecki.

Filmografia Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.