FANDOM


Shrek – pełnometrażowy film animowany z 2001 roku, wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks. Opowiada o przygodach tytułowego Shreka - zielonego ogra, który musiał wyruszyć na wyprawę, by uratować księżniczkę Fionę. Film doczekał się trzech kontynuacji:

GłosEdytuj

Febuła Edytuj


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Ogr Shrek żyje samotnie na swoim bagnie. Pewnego dnia do jego domu przychodzą postacie z bajek, zakłócając jego spokój. Okazuje się, że postacie te wygnał Lord Farquaad i nie mają się one gdzie podziać. Shrek postanawia iść do Farquaada. Wraz z nim idzie także Osioł, który pomimo niechęci Shreka próbuje zostać jego przyjacielem.

Shrek i Osioł docierają do zamku Duloc, w którym mieszka Farquaad. W tym samym czasie na zamku trwa turniej rycerski. Gdy Shrek wpada na arenę Farquaad oznajmia, że turniej wygra ten kto zabije ogra. Shrek wraz z osłem pokonuje jednak wszystkich rycerzy. Farquaad postanawia że Shrek odzyska Bagno pod warunkiem, że uratuje uwięzioną w zamku Królewnę Fionę, z którą Farquaad chciałby się ożenić.

Shrek wraz z Osłem dociera do zamku i odnajduje Fionę. Bohaterowie muszą także walczyć ze smokiem. Osioł zauważył, że smok jest płci żeńskiej, w związku z czym zaczął prawić komplementy. W końcu cała trójka uciekła z zamku i wyruszyła w drogę powrotną. W drodze powrotnej Shrek i Fiona zaprzyjaźniają się, a nawet rodzi się między nimi uczucie. Ponadto Fiona okazuje się bardzo odważna i silna (przykładowo, w pojedynkę pokonała ona bandę Robin Hooda).

Pewnego wieczoru Osioł zauważa, że po zachodzie słońca Fiona zamienia się w ogra. Okazuje się, że jest ona obciążona klątwą, przez którą za dnia jest ładną kobietą, a w nocy ogrzycą. Klątwa ta może zostać zdjęta jedynie przez ślub. Shrek podsłuchuje wyrwany z kontekstu fragment rozmowy Fiony i Osła i sądzi, że Fiona nie chce być ze Shrekiem, bo jest on ogrem. Rankiem Shrek przekazuje Fionę Farquaadowi i zgodnie z umową odzyskuje bagno na własność. Fiona i Farquaad mają się pobrać tego samego dnia.

Osioł tłumaczy Shrekowi, że Fiona tak naprawdę kocha Shreka, a to co podsłuchał Shrek było nieporozumieniem. Powiedział mu także o klątwie. Shrek jedzie do zamku Duloc, gdzie przerywa ceremonię ślubną mówiąc, że kocha Fionę. Farqaad każe zabić Shreka i Fionę, ale nieoczekiwanie zjawia się Smoczyca, która zakochała się w Ośle. Smoczyca połyka Farquaada. Shrek i Fiona pobierają się, w związku z czym klątwa przestaje działać. O dziwo jednak jej docelowym kształtem okazuje się postać ogra. Film kończy się huczną zabawą na bagnie.


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.