FANDOM


Underground - jugosłowiańsko-niemiecko-francusko-węgierski komediodramat z 1995 roku w reżyserii Emira Kusturicy z muzyką Gorana Bregovića. Film przedstawia historię Jugosławii w latach 1941 (II Wojna Światowa) i 1991 (Wojna w Jugosławii).

OpisEdytuj

6 kwietnia 1941 roku. Dwaj przyjaciele - Marko i Czarny zabawiają się w najlepsze na ulicach Belgradu. Kilka godzin później, pracujący w ZOO upośledzony brat Marko - Ivan, zauważa niemieckie samoloty, które bombardują Belgrad. W nalocie ginie kilka zwierząt.

Zostaje zniszczony w nalocie również dom Czarnego, który wraz z ciężarną żoną i pozostałą rodziną przenoszą się do domu Marko, który ukrywa ich w piwnicy.

Część I: WojnaEdytuj

Kilka dni później Wojska Hitlerowskie przejmują Jugosławię. Czarny udaje się do ruin teatru, gdzie spotyka Natalije - aktorkę, w której się podkochuje. Ta go informuje, że jest poszukiwany przez Gestapo. W domu Marko wszyscy dowiadują się, że on i Czarny są oskarżeni o kradzież broni z niemieckiego pociągu.

Gdy Marko zauważa łapankę, sądzi że Czarny został aresztowany. Tymczasem żona Czarnego zaczyna rodzić, gdzie wszyscy pomagają jej w porodzie. Żona Czarnego rodzi synka, któremu nadaje imię Jovan.

Rok 1944. Czarny świętuje trzecie urodziny syna, gdzie wraz z Marko udają się za pomocą podziemnego przejścia do teatru, w którym gra Natalija. Ci, grając aktorów, uprowadzają ją na statek, w którym Czarny zamierza się z nią ożenić. Gdy Czarny zauważa, że Marko i Natalija rozmawiają, ten chce go nawet zabić. W czasie, gdy Marko, Czarny i Natalija zaczynają tańczyć, niespodziewanie przyjeżdżają niemieckie wojska. Okazuje się, że przyjechał Franz - niemiecki kochanek Nataliji, który zabiera ją. Czarny zostaje aresztowany i poddany ciężkim torturom przez Gestapo.

Marko udaje się do Zakładu Psychiatrycznego, by odbić Natalije, jej brata i Czarnego. Zabija przy okazji Franza. Gdy wszystkim udaje im się uciec, alianci zaczynają bombardować Belgrad. Marko postanawia o tym nie informować ukrywających w piwnicy ludzi.

Kilka dni później dochodzi do wyzwolenia Jugosławii, gdzie władze w kraju zaczyna obejmować towarzysz Tito.

Część II: Zimna WojnaEdytuj

Rok 1961. Marko jest jednym z działaczy komunistycznych, gdzie otwiera dom kultury im. Czarnego w Belgradzie, tym samym upamiętniając jego pomnik. Niewiedzący o końcu wojny mieszkańcy piwnicy pracują, tworząc broń, którą dostarczają Marko.

Syn Czarnego - Jovan bierze ślub, gdzie na uroczystości w piwnicy pojawiają się również Marko i Natalija. Wysoki nadmiar alkoholu sprawia, że Natalija opowiada Czarnemu o Marko i jego tajemnicy. Uroczystość ślubna powoduje wiele skomplikowanych sytuacji, w której m.in Marko strzela sobie w nogi, a stworzony przez mieszkańców piwnicy czołg niszczy ścianę, przez którą Czarny i Jovan uciekają.

Czarny i Jovan zauważają ekipę filmową, kręcącą film o II Wojnie Światowej. Ci myśląc, że wciąż trwa wojna, zabijają statystów i aktora grającego Franza. Gdy Czarny i Jovan kąpią się w jeziorze, Jovan zaczyna się topić, a Czarny wpada w sieć rybacką. Sparaliżowany Marko pomimo sytuacji na weselu wciąż ukrywa ludzi, którzy tworzą dla niego broń. Niespodziewanie czołg wybucha w powietrze wraz z domem Marko.

Część III: WojnaEdytuj

Rok 1980. Umiera Tito, kondukt żałobny wraz z trumną podróżuje po wielu miastach Jugosławii.

31 grudnia 1991 roku spotykamy Ivana, który trafił do szpitala psychiatrycznego w Berlinie. Gdy dowiaduje się od swojego opiekuna, że wojna się skończyła 40 lat temu i jego brat jest ścigany przez Interpol za handel bronią, czuje się okłamany. Ucieka za pomocą studzienki kanalizacyjnej położonej pod Bundestagiem.

W Jugosławii trwa wojna, gdzie na czele żołnierzy stoi Czarny. W oblężonym Belgradzie Marko ukrywa się za pomocą żołnierzy ONZ. Gdy spotyka go Ivan, zaczyna go bić dotkliwie, gdzie Marko umiera. Gdy przyjeżdża Natalija, zostaje złapana przez żołnierzy Czarnego. Niewiedzący Czarny, że to ona, rozkazuje ją rozstrzelać. Gdy Czarny zauważa niemieckie paszporty Marko i Natalii, jest zrozpaczony, że rozkazał zabicia jego przyjaciół.

Czarny ukrywa się w ruinach opuszczonego kościoła wraz z małpką, której opowiada o poszukiwaniach syna. Gdy zauważa odbicie Jovana w studni, wpada do niej.

Z wody jeziora wyłaniają się m.in Marko, Czarny, Natalija, Jovan, mieszkańcy piwnicy i zwierzęta. Świętują na opuszczonym polu ślub Jovana, gdzie wszyscy bohaterowie filmu tańczą na wysepce przypominającą kształt Jugosławii.

ObsadaEdytuj

i inni

CiekawostkiEdytuj

  • Pełna wersja filmu Underground trwa ponad 320 minut, jednak ze względu na apele producentów filmu Emir Kusturica musiał skrócić film.
  • Na podstawie filmu powstał miniserial pt. Był sobie jeden kraj, który został wyemitowany na rok po premierze filmu w Telewizji Serbskiej.
  • Film nakręcono w 1993 roku.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.