FANDOM


Vabank 2, czyli Riposta - film polski z 1984 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jest to kontynuacja filmu Vabank z 1981 roku.

OpisEdytuj


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Akcja zaczyna się w roku 1936r. w ciężkim więzieniu w Sikawie, gdzie tam przebywa Kramer, który został oskarżony o samo-okradzenie swego banku, podczas chodzenia po spacerniku spotyka więźnia Edwarda Sztyca, który postanawia mu pomóc.

Do więzienia przybywa żona kapitana więziennego, chce porozmawiać z naczelnikiem i Kramerem, gdy żona kapitana daje Kramerowi pistolet, były bankier bierze na zakładnika naczelnika i rozbiera go prawie do naga, po czym ucieka, okazuje się że w ucieczce pomógł sam Sztyc, a żona kapitana, to wspólniczka Sztyca.

O Ucieczce Kramera dowiaduje się Henryk Kwinto, który teraz mieszka na wsi, gdzie pracuje w ogórdku przy owocach i warzywach. Kwinto ożenił się z żoną zmarłego przyjaciela Tadeusza.

Okazuje się że Kramer ukrywa się w domu swego współpracownika ze swojego dawnego banku. Kramer ma konto w Szwajcarii, gdzie chce uciec, ale Kramer przed wyjazdem z kraju chce załatwić jeszcze jedną sprawę, chce zabić Kwintę, który go wrobił w aferę w której został oskarżony o okradzenie swego banku. Kramer wynajmuję mordercę. Później Kramer widzi zdjęcie Natalii, którą Kwinto wynajął za przynętę, jest ona teraz aktorką.

Okazuje się że Duńczyk jest teraz producentem filmowym, gdy się dowiaduje o ucieczce Kramera, prosi Natalię aby uciekła za granicę, Moks postanawia z nią jechać, później gdy oboje wychodzą od Duńczyka przychodzi morderca wynajęty przez Gustawa Kramera, który strzela do Duńczyka, który zostaje ranny.

Duńczyka odwiedza Henryk Kwinto w szpitalu. Duńczyk mówi że trzeba mieć podsłuch u Kramera, Moks postanawia pójść do Nuty, który jest całkiem pijany, okazuje się że go porzuciła żona. Nuta postanawia pomóc Kwincie.

Gdy podsłuch jest już gotowy, to Henryk, Moks i Nuta słyszą o Szwajcarii. Później Kwintę śledzi morderca wynajęty przez Kramera, gdzie widzi Kwintę z córką swej żony, gdzie później córka żony Kwinta zostaje porwana.

Kwinto spotyka się z Kramerem w garażu domu współpracownika Kramera, gdzie uwalnia przyrodnią córkę, która została zamknięta w sejfie przez Kramera. Kwinto otwiera sejf z dziewczyną w środku bez narzędzi. Dziewczynka wychodzi do samochodu Kwinty, w którym jest Duńczyk, Moks i Nuta, ale Kwinto zostaje zamknięty przez Kramera w garażu w pułapce z więziennych krat, zrobionych przez Kramera. Wspólnik Kramera dzwoni na policję informując o złapaniu złodzieja na gorącym uczynku (złodziejem jest Henryk Kwinto, który otworzył sejf). Kwintę chce zabić morderca wynajęty przez Kramera, nie czekając na przyjazd policji. Kwinto wysadza kratę przy pomocy kanistra z benzyną. Morderca ginie w wybuchu, garaż pali się.

Henryk Kwinto ucieka z pułapki, zostawia swoją kurtkę i biżuterię przy ciele mordercy, aby policja myślała że Kwinto nie żyje, podczas pogrzebu Kwinta jest również Kramer, który po pogrzebie wyjeżdża za granice, Kramera ścigają Moks i Nuta, ale nie udaje się im złapać Gustawa Kramera

Kramerowi udaje się opuścić granicę Polską. Udaje się z Sztycem prywatnym samolotem szwajcarskim do jednego ze Szwajcarskich domów, gdzie czeka na nich list od wspólniczki Sztyca, że samochód po nich przyjedzie jutro. W domku Kramer i Sztyc świętują śmierć Kwinto i przyjazd do Szwajcarii

W Nocy Kramera budzi dźwięk muzyki granej przez Kwinto, gdy Kramer idzie na korytarz, to widzi ducha Henryka Kwinto, który mówi że pójdzie do więzienia, i każe mu podpisywać czeki, ale Kramer przypomina że Kwinto nie żyje, po czym Kramer kompletnie nieprzytomny i pijany idzie do łóżka.

Nazajutrz do domu w którym są Kramer i Sztyc przyjeżdża polska policja, Sztyc ucieka, ale Kramer budzi się z naczelnikiem więzienia w Sikawie, okazuje się że Kramer włamał się do domu reżysera filmowego. Kramer zostaje aresztowany.

Sztyc gdy ucieka polną drogą, widzi polskie znaki drogowe, domyśla się, że nie wyjechali wcale z Polski. Sztyc krzyczy "kto mógł to zrobić".

Okazuje się że jest to sprawka Duńczyka i Kwinty, którzy wykorzystując filmową scenografię i kostiumy oraz aktorów i statystów wprowadzili Kramera w błąd, że wyjeżdża za granicę a tak naprawdę jeździł i latał po Polsce i nigdy nie wyjechał za granicę ani nie dotarł do Szwajcarii.

Tymczasem Henryk i Duńczyk są w Zurychu, gdzie idą do banku w którym są pieniądze Kramera, dają czeki podpisane przez Kramera i opróźniają całe jego konto. Później Kwinto kupuje szwajcarskie Czekoladki, mówi że wysyła je do więzienia w Sikawie, gdzie trafiają do Kramera, gdy Kramer dostaje czekoladki to krzyczy Kwinto, poczekaj draniu, to jeszcze nie koniec. Kwinto wraz z Duńczykiem zwiedzają Zurych.


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.


ObsadaEdytuj

CiekawostkiEdytuj

  • Druga część Vabanku była bardzo popularną częścią filmu nawiązującą do filmu typu retro.
  • W filmie została zaprezentowana muzyka do filmu, która została zaśpiewana przez Jacka Chmielnika, który zaśpiewał piosenkę podczas sceny w barze, w którym pracował Kwinto.
  • W 2011 roku film został zrekonstruowany przez Kino RP. gdzie premiera filmu odbyła się 10 lipca 2011 w telewizji TVN.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.