FANDOM


Szablon:Postać filmowa infobox

Władek Konarski – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru, jeden z czterech głównych bohaterów serialu.

Przed wojną był sportowcem. W serialu pojawia się jako porucznik Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[1]. Towarzyszą mu ojciec Czesław Konarski, młodszy brat Michał Konarski oraz Bronek Woyciechowski i Janek Markiewicz[2]. W czasie zrzutu Władek wraz ze spadochronem zawisa na drzewie, po czym skacząc z niego skręca nogę[3]. Po przybyciu do Warszawy, pomimo odgórnych zakazów, odwiedza matkę, Marię, lekarkę w Szpitalu Miejskim nr 2 im. Św. Ducha[4]. Tuż po tym w wyniu przypadku trafia na uliczną łapankę i wykazując się odwagą (wobec tchórzostwa obcego mężczyzny przyznaję się do własności znalezionej broni w obliczu zagrożenia życia przypadkowego dziecka) zostaje aresztowany. Jest przetrzymywany, przesłuchiwany i torturowany. Podejmuje nieudaną próbę ucieczki[5]. Jego katem w tym czasie jest SS-Scharführer Uwe Rappke. W tym czasie bliscy Władka początkowo nie rozumieją jego zniknięcia, a następnie szukają sposobu na jego uwolnienie[6]. W odc. 6 zostaje przeniesiony na Pawiak[7]. Przesłuchuje go także Gerd Keller, wiceszef warszawskiego Gestapo[8]. W odc. 13 jego ojciec i matka decydują się skrycie przekazać mu do celi zarazki tyfusu celem wywołania choroby i następczego ulokowania go w szpitalu, co ułatwiłoby jego uwolnienie[9]. Akcja przebiega pomyślnie i Władek zostaje uwolniony w szpitalu. Jednak w wyniku strzalaniny ginie ojciec Czesław Konarski.

W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Władysław Rylski, Ryszard (poznając Wiktorę „Rudą” Rudnicką, swoją przyszą narzeczoną).

W odc. 36 dostaje rozkaz egzkekucji ojca Bronka, Stanisława Woyciechowskiego, podejrzewanego o zdradę ojczyczny[10]. Dokonanie egzekucji uniemożliwia Bronek.

W plebiscycie Telekamery 2010 Jan Wieczorkowski zajął czwarte miejsce w konkursie na najlepszego aktora za rolę Władka Konarskiego.

Szablon:Przypisy

Bibliografia

Szablon:Z Wikipedii Szablon:DNU


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.