FANDOM


Władek Konarski
Pełne nazwisko Władysław Konarski
Narodowość Polska Polska
Odtwórca Jan Wieczorkowski

Władek Konarski – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru, jeden z czterech głównych bohaterów serialu.

Przed wojną był sportowcem. W serialu pojawia się jako porucznik Wojska Polskiego w odc. 1 wiosną 1941 roku, gdy na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy następnie jako cichociemni mają zrzuceni do Polski[1]. Towarzyszą mu ojciec Czesław Konarski, młodszy brat Michał Konarski oraz Bronek Woyciechowski i Janek Markiewicz[2]. W czasie zrzutu Władek wraz ze spadochronem zawisa na drzewie, po czym skacząc z niego skręca nogę[3]. Po przybyciu do Warszawy, pomimo odgórnych zakazów, odwiedza matkę, Marię, lekarkę w Szpitalu Miejskim nr 2 im. Św. Ducha[4]. Tuż po tym w wyniku przypadku trafia na uliczną łapankę i wykazując się odwagą (wobec tchórzostwa obcego mężczyzny przyznaję się do własności znalezionej broni w obliczu zagrożenia życia przypadkowego dziecka) zostaje aresztowany. Jest przetrzymywany, przesłuchiwany i torturowany. Podejmuje nieudaną próbę ucieczki[5]. Jego katem w tym czasie jest SS-Scharführer Uwe Rappke. W tym czasie bliscy Władka początkowo nie rozumieją jego zniknięcia, a następnie szukają sposobu na jego uwolnienie[6]. W odc. 6 zostaje przeniesiony na Pawiak[7]. Przesłuchuje go także Gerd Keller, wiceszef warszawskiego Gestapo[8]. W odc. 13 jego ojciec i matka decydują się skrycie przekazać mu do celi zarazki tyfusu celem wywołania choroby i następczego ulokowania go w szpitalu, co ułatwiłoby jego uwolnienie[9]. Akcja przebiega pomyślnie i Władek zostaje uwolniony w szpitalu. Jednak w wyniku strzelaniny ginie ojciec Czesław Konarski.

W rzeczywistości wojennej celem konspiracji podaje się jako Władysław Rylski, Ryszard (poznając Wiktorę „Rudą” Rudnicką, swoją przyszą narzeczoną).

W odc. 36 dostaje rozkaz egzekucji ojca Bronka, Stanisława Woyciechowskiego, podejrzewanego o zdradę ojczyczny[10]. Dokonanie egzekucji uniemożliwia Bronek.

W plebiscycie Telekamery 2010 Jan Wieczorkowski zajął czwarte miejsce w konkursie na najlepszego aktora za rolę Władka Konarskiego.


Przypisy

  1. „Czas honoru”; odcinek 1: „Skok”.
  2. „Czas honoru”; odcinek 1: „Skok”.
  3. „Czas honoru”; odcinek 2: „Na polskiej ziemi”.
  4. „Czas honoru”; odcinek 3: „Przydział”.
  5. „Czas honoru”; odcinek 4: „Przysięga”.
  6. „Czas honoru”; odcinek 5: „Pieczęć Trzeciej Rzeszy”.
  7. „Czas honoru”; odcinek 7: „Pawiak”.
  8. „Czas honoru”; odcinek 8: „Odwet”.
  9. „Czas honoru”; odcinek 13: „Władek”.
  10. „Czas honoru”; odcinek 8: „Operacja „Generał””.

Bibliografia

Ta strona została zaimportowana z PrePedii. Pierwotnie hasło znajdowało się na Wikipedii. Artykuł na PrePedii był umieszczony pod nazwą Władek Konarski. Lista autorów jest dostępna w historii edycji.

Artykuł został zaimportowany 1 kwietnia 2014. Należy zwrócić uwagę, że edycje sprzed daty importu nie zostały dokonane przez użytkowników Filmopedii, a przez użytkowników Wikipedii lub PrePedii. W związku z tym konta, do których prowadzą linki w historii, niekoniecznie należą do rzeczywistych autorów.

Tekst z PrePedii - podobnie jak treści z Filmopedii - jest udostępniony na licencji CC-BY-SA 3.0.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.